Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala rast a po tom, ako v pondelok prudkú rely z konca minulého týždňa prerušila, aktuálne opäť posilňuje. Ropa WTI sa obchoduje na nových 5 mesačných maximách, keď aktuálne sa cena novembrového futures kontraktu pohybuje už na úrovni okolo 83,20 USD za barel.

Pod rast ceny ropy sa podpisuje pokračovanie v raste akciových trhov a oslabovanie amerického dolára. Pod takýmto vývojom sa výrazne podpisuje zvýšenie pravdepodobnosti, že FED pristúpi už čoskoro na ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Nasvedčuje tomu aj rétorika Bernankeho, ktorý pripustil už v auguste, že FED by mohol pristúpiť na ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Pravdepodobnosť pristúpenia FEDu na QE2 zvýšilo aj rozhodnutie Bank of Japan znížiť kľúčovú úrokovú sadzbu z 0,1 do pásma 0,0-0,1% a oznámenie ďalšieho nákupu finančných aktív v objeme cca. 60 mld. USD. Takéto správy slúžia pre finančné trhy ako stimuly, pričom rast je hnaný zvyšovaním likvidity na trhu. Na druhej strane je však pozorovateľný aj prudký rast ceny zlata a striebra, ktorý svedčí o pretrvávaní obáv investorov.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými udalosťami dnešného dňa budú pre obchodníkov predovšetkým dáta DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike za týždeň končiaci 1. októbra (16:30 hod.), ktorým budú predchádzať ešte dáta ADP zmeny zamestnanosti z USA (14:15 hod.). Predovšetkým tieto udalosti by sa mohli pod vývojom na finančných trhoch a pod vývojom ceny ropy podpísať. Rozhodne možno počítať v čase zverejnenia týchto správ s vyššou volatilitou na trhoch, ktorá by mohla vyústiť do výrazných cenových pohybov.

Včerajšie dáta API vyšli zmiešane

Včera vo večerných hodinách zverejnené dáta API vyšli zmiešane. Hoci preukázali výrazný pokles zásob benzínu (-4059 tis. barelov) a pokles zásob destilátov (-777 tis. barelov), zásoby ropy zaznamenali na druhej strane výrazný prírastok (4442 tis. barelov). Podľa štatistiky API bol v týždni končiacom 1. októbra zaznamenaný v Cushingu prírastok zásob ropy v objeme 749 tis. barelov.

Tieto dáta hodnotíme ako neutrálne, pričom výrazný úbytok zásob ropných produktov by mohol nahrávať skôr býkom. Vzhľadom na prudké posilnenie ceny ropy v posledných dňoch očakávame ďalší rast ceny ropy výrazne limitovaný.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa rope podarilo dostať na 5-mesačné maximá (pri kontinuálnom kontrakte ropy WTI), čo svedčí o býčom apetíte na trhu. Pokračovanie v ďalšom raste by teda mohlo byť už výrazne limitované, pričom pri novembrovom futures kontrakte ropy WTI (CLX0) považujeme za silnú rezistenciu úroveň 84 USD za barel. Táto úroveň pri CLX0 predstavuje maximá zo začiatku augusta. Ako silnejší support by v nasledujúcich dňoch mohla slúžiť úroveň 80 USD za barel.

Výhľad na dnes

Pri rope je náš výhľad na dnes je zatiaľ neutrálny. Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú spomínané výsledky DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky (16:30 hod.), ktorým budú predchádzať ešte dôležité dáta ADP zmeny zamestnanosti z US ekonomiky (14:15 hod.). Hoci v strednodobom horizonte očakávame pokračovanie ropy v raste, vzhľadom na prudké posilnenie v posledných dňoch treba rátať aj s možnou korekciou. Z toho dôvodu ostávame preto zatiaľ radšej mimo trhu, pričom v prípade, pokiaľ by sa počas dnešného dňa dostavila výrazná korekcia, zaujímavou stratégiou by mohla byť špekulácia na rast ceny ropy, ktorá je aj naďalej podľa nášho názoru zo strategického hľadiska aktuálne veľmi zaujímavá.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *