Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v minulom týždni zaznamenala pokles a nedokázala tak nadviazať na odraz z konca mája. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) uzatváral v piatok obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 71,51 USD za barel, pričom zaznamenal v porovnaní s uzatváracou cenou zo štvrtku stratu 4,15%.

Straty po uzatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX ropa navyše ešte rozšírila a prepadla až k úrovne 70,70 USD za barel.

Silný USD, hlavná príčina prepadu ropy

V korekcii ropa pokračovala aj počas ázijskej seansy, keď boli dosiahnuté pri CLN0 minimá 69,51 USD za barel. Kľúčovým faktorom, ktorý sa podpisuje pod takto výrazným prepadom ceny ropy je aktuálne posilňujúci americký dolár. V piatok sa totiž prepadol EURUSD už pod úroveň 1,20 a boli tak vytvorené nové 4-ročné minimá. Silný americký dolár znamená nižšie obavy o znehodnotenie USD a infláciu, čo v praxi znamená likvidáciu časti hedgingových pozícií pri rope otvorených za týmto účelom (na ochranu voči inflácii a znehodnoteniu USD), a teda zväčša aj pokles ceny ropy.

V prospech medveďov  hovorí v súčasnosti aj pokles akciových trhov a výrazné spomalenie obnovy ekonomiky. Fiškálna konsolidácia v Európe pôsobí na trhy ako predzvesť podobného uťahovania opaskov aj v prípade USA a Japonska. Nahromadené dlhy totiž bude potrebné splácať, čo s najväčšou pravdepodobnosťou donúti politikov v týchto krajinách k podobným opatreniam. Ďalším limitujúcim faktorom pre býkov v prípade ropy je vysoký stav komerčných zásob. Hoci podľa štatistiky DOE zaznamenali v minulom týždni (končiacom 28. mája) zásoby ropy pokles (-1902 tis. barelov), zásoby v Cushingu, ktoré majú výrazný dopad na vývoj ceny ropy WTI, zaznamenali opäť prírastok (+268 tis. barelov).

Očakávané udalosti dňa

Počas dopoludnia sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na výsledok Sentix investorskej dôvery z Eurozóny (10:30 hod.). O 12:00 hod. budú z významnejších makrodát zverejnené ešte továrenské objednávky z Nemecka. Počas popoludnia nás nečakajú žiadne významnejšie makrodáta. Mierny rozruch na trhoch by mohlo priniesť rozhodnutie o diskontnej sadzbe FEDu, ktoré je naplánované dnes na 17:30 hod.. Prípadné zvýšenie diskontnej sadzby by USD mohlo podporiť, čo by očakávaný odraz ropy nahor mohlo výraznejšie limitovať.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Z technického hľadiska sa rope podarilo prepad zastabilizovať až pod úrovňou 70 USD za barel, a to už relatívne blízo viac ako 10-mesačných miním (67,15 USD za barel). Prípadné obnovenie silnejších medvedích tlakov by mohlo znamenať testovanie tejto úrovne.

Od najbližších hodín však očakávame odraz ropy nahor. Vpred by ju mali hnať podľa nášho názoru nové nákupné objednávky. V úvode týždňa po výraznej korekcii zaznamenanej v piatok by sa mali podľa nášho názoru nájsť subjekty na trhu, ktoré využijú nižšie cenové úrovne na nákup, a to či už špekulačný, alebo strategický. Priestor pre rast ceny ropy je veľmi výrazný a v prípade, pokiaľ sa euru podarí straty zastabilizovať, čoskoro by sme mohli byť svedkami vynorenia sa do zelených čísiel (CLN0 stráca aktuálne v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku 1,83%, keď sa obchoduje v okolí úrovne 70,20 USD za barel). Silnejšou rezistentnou úrovňou by mohla byť hranica 72,50 USD za barel, ktorá je 23,6% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma 67,15-cca. 90 USD za barel (májové minimá-maximá).

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *