Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera na svoje konto pripísala mierny pokles, keď futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 71,98 USD za barel. V percentuálnom vyjadrení tak cena ropy poklesla v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa (obchodovanie z dôvodu štátneho sviatku – Deň nezávislosti bolo na parkete burzy NYMEX včera uzavreté) o 0,22%.

Spočiatku včerajšieho dňa to vyzeralo na priaznivý deň pre býkov, keď cena ropy posilňovala. Profitovala predovšetkým z poklesu amerického dolára a počas popoludňajších hodín zisky ešte rozširovala. Po otvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX a po otvorení obchodovania na akciových trhov sa optimizmus nevytrácal a CLQ0 si pripisoval zisk už cez 2%. Po zverejnení slabších výsledkov ISM nevýrobného sektora z US ekonomiky za jún však prišlo k obratu. Správy o slabnúcej obnove ekonomiky rozhodne nie sú pozitívnou správou pre býkov, čo sa prejavilo aj včera, keď nasledoval pokles ceny ropy.

Spomaľujúca sa obnova ekonomiky limituje rast ceny ropy

Obavy o možný pokles ceny ropy, ktorý by mohol siahnuť hlbšie, vyjadrili viaceré obchodné a analytické domy. Napríklad včera vyjadrili obavu o dosiahnutie cieľa – priemerná cena ropy v 2. polovici budúceho roka na úrovni 88,50 USD za barel, Merill Lynch, ktorá patrí pod Bank of America. Dôvodom obáv a slabších rastových vyhliadok ceny ropy je predovšetkým vysoký stav zásob a dostatočné voľné produkčné kapacity, ktorými by OPEC mohol udržiavať v najbližších mesiacoch cenu ropy v pásme 70-80 USD za barel. Rast ceny ropy však bude pochopiteľne výraznejšie limitovať aj spomaľujúca sa obnova ekonomiky.

Reforma finančného sektora a prísnejšia regulácia ako hlavné limitujúce faktory býkov

Faktor, ktorý by výrazne mohol v nasledujúcich týždňoch ovplyvniť vývoj ceny ropy, je samotná regulácia. S blížiacim sa termínom definitívneho schválenia návrhu reformy (US Senát by mal hlasovať budúci týždeň, Snemovňa reprezentantov návrh schválila) sa zvyšujú medzi veľkými obchodníkmi obavy o možné zavedenie pozičných limitov. Schválenie reformy by totiž znamenalo väčšie právomoci pre CFTC (Commodity Futures Trading Commission). Tá by mohla už v dohľadnej dobe siahnuť na zavedenie pozičných limitov pre obchodníkov, čo by pre tých najväčších mohlo znamenať náhle uzatváranie nadmerných pozícií, a teda ropa by mohla zaznamenať korekciu.

Aktuálne však preferujeme pri rope skôr dlhé pozície, pričom včerajšia denná svieca pripomínajúca patern obráteného kladiva (viď priložený graf), by mohla signalizovať formujúci sa obrat a rast ceny ropy v nasledujúcich dňoch. Navyše rast ceny ropy by mohli podporiť aj nové nákupné objednávky fondov. Keďže sme na začiatku nového kvartálu a koncom toho predchádzajúceho ropa zaznamenala výrazný pokles, priestor pre rast ceny ropy je relatívne výrazný. Limitujúcim faktorom je však predovšetkým spomínaná reforma finančného sektora a vyššia regulácia obchodovania s energiami.

Dôležité technické úrovne

Pozornosť obchodníkov sledujúcich predovšetkým techniku sa aktuálne sústreďuje predovšetkým na včerajšie minimá 71,09 USD za barel. V prípade, pokiaľ by sa podarilo rope udržať nad touto úrovňou a nezaznamenala by nové minimá, mohlo by prísť v nasledujúcich dňoch k odrazu. Naopak v prípade ak ropa (CLQ0) prepadne pod support 71,09 USD za barel, bude to len potvrdením medvedieho trendu. Znamenalo by to otvorenie priestoru pre pokračovanie v korekcii, pričom najbližším silnejším supportom by mohla byť až psychologická bariéra 70 USD za barel. Pri týchto úrovniach by supportom mohli byť aj vyjadrenia predstaviteľov OPECu, čo býkom pochopiteľne môže nahrávať. Kľúčovou rezistenciou ostáva úroveň 74,06 USD za barel, ktorá predstavuje 23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 68,68-91,46 USD za barel (májové minimá-maximá).

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *