Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa sa včera počas dňa obchodovala v relatívne úzkom pásme do strany. Výraznejší cenový pohyb nezaznamenala. Hlavným dôvodom bol Deň práce v USA, z dôvodu ktorého bolo aj obchodovanie s ropou výrazne obmedzené.

Parket burzy NYMEX ostal včera zatvorený a elektronické obchodovanie s ropou WTI, ktorá je hlavným benchmarkom pre trhy prebiehalo elektronicky len do 19:15 hod. Likvidita na trhu tak bola počas včerajšieho dňa veľmi nízka, čo sa nakoniec ukázalo ako výhoda pre medveďov.

Októbrový futures kontrakt ropy WTI (CLV0) sa v závere včerajšieho obchodovania pohyboval tesne nad úrovňou 74 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení bolo o cca. 0,7% nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou z parketu burzy NYMEX z piatku. Počas ázijskej seansy ropa straty ešte rozšírila a v poklese pokračuje aj v úvodných minútach európskej seansy. CLV0 sa tak aktuálne obchoduje už o cca. 1,5% nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku, čo rozhodne nie je pozitívna správa pre býkov.

V neprospech ropy hovorí predovšetkým nálada na akciových trhoch a posilňujúci americký dolár. Hlavný japonský akciový index Nikkei 225 uzatváral obchodovanie dnes so stratou 0,81% a čínsky akciový index Shanghai Composite index zaznamenal iba mierny rast (0,08%). Hlavné európske akciové indexy strácajú výraznejšie, keď aktuálne zaznamenávajú nasledovné zmeny (CAC 40 -0,81%, DAX -0,62%, FTSE 100 -0,59% – údaje z 9:27 hod.). Americký dolár zisky začal budovať už od úvodu ázijskej seansy, keď výrazne začal posilňovať na úkor eura. V súvislosti s týmto pohybom sa spájajú predovšetkým špekulácie o platnosti záťažových testov európskeho bankového sektora, pričom tejto téme bol venovaný článok vo svetoznámom denníku Wall Street Journal.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa nás podobne ako včera ani dnes nečakajú žiadne významné makrodáta. Pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať predovšetkým na továrenské objednávky z Nemecka za júl, ktoré budú zverejnené o 12:00 hod.. Dnešná seansa tak bude bez významnejších makrofundamentov.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa aktuálne ropa obchoduje už výraznejšie pod 23,6% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá, čo rozhodne nie je pozitívny signál pre býkov. Pozornosť obchodníkov sa sústreďuje predovšetkým na minimá z konca minulého týždňa, a to úrovne okolo 73,10/20, po ktorých prekonaní by si ropa otvorila priestor pre výraznejší prepad. Ako ďalší support by následne mohla poslúžiť až psychologicky dôležitá úroveň 72,50 USD za barel. Prepad pod minimá z konca minulého týždňa by však mohol signalizovať narušenie rastového potenciálu ropy, a preto predovšetkým tieto úrovne budú dnes býci pozorne sledovať. V prípade ak by prišlo k výraznejšiemu odrazu, najbližšou rezistenciou by mohla byť úroveň 74,50 USD za barel (včerajšie maximá). Hlavnou rezistenciou v krátko až stredno dobom horizonte ostáva pásmo 75-75,60 USD za barel, po ktorého zdolaní sa rope otvára priestor pre výraznejšie posilnenie.

Krátkodobý výhľad

Pri rope aj naďalej preferujeme špekulatívne dlhé pozície. Hoci sme dnes zatiaľ svedkami poklesu ceny ropy a CLV0 sa dokonca obchoduje už výraznejšie pod dôležitú technickou úrovňou 73,74 (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá), potenciál pre rast ceny ropy v najbližších dňoch a týždňoch je podľa nášho názoru výrazný. Počas ázijskej seansy a aj v úvode Európskej seansy hrá v prospech medveďov predovšetkým nárast rizikovej averzie a s ním súvisiaci pokles akciových trhov a posilňovanie USD, situácia by sa však s príchodom hlavnej likvidity na trhy mohla zmeniť. Po včerajšom Dni práce, by US obchodníci po oznámení podrobnejších informácií ohľadom investícií do infraštruktúry mohli byť pozitívne naladený, a teda by sme mohli byť svedkami zastabilizovania poklesu ceny ropy a následne by sme mohli vidieť odraz. Počas dnešného dňa nás nečakajú žiadne významnejšie fundamenty, čo by býkom po prepade ceny ropy mohlo nahrávať. Rastový výhľad ostáva v platnosti, pokiaľ sa CLV0 obchoduje nad úrovňou 73 USD za barel. Prepad pod minimá z konca minulého týždňa by mohol signalizovať výraznejšie medvedie tlaky.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *