Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera po dosiahnutí nových 5-mesačných maxím zaznamenala výraznú korekciu. Novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 81,67 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 1,87% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

Z intradenných maxím po intradenné minimá cena ropy počas US seansy poklesla o viac ako 3 USD na barel, keď sa CLX0 obchodoval na intradenných minimách 81,00 USD za barel.

Výbery ziskov tlačia cenu ropy nadol

Výrazne sa pod korekciou podpísali podľa nášho názoru predovšetkým výbery ziskov z prudkej rely zaznamenanej od stredy minulého týždňa. Pred blížiacimi sa dátami Non-farm Payrolls z US ekonomiky, ktoré budú zverejnené dnes (14:30 hod.). Keďže prípadne slabšie dáta by mohli znamenať výraznú korekciu, obchodníci sú opatrní a zisky, ktoré si pripísali vďaka prudkej rely zaznamenanej v posledných dňoch tak radšej niektorí vyberajú.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú už spomínané dáta Non-farm Payrolls (zmena zamestnanosti) z US ekonomiky za september, ktoré budú zverejnené o 14:30 hod.. Spolu s nimi bude zverejnená aj miera nezamestnanosti. US dátam z pracovného trhu budú predchádzať ešte rovnaké dáta z Kanady (13:00 hod.), počas dopoludnia sa bude pozornosť sústreďovať predovšetkým na dáta z Veľkej Británie (PPI input, PPI output). Okrem makrovýsledkov sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať aj na zasadanie Medzinárodného menového fondu vo Washingtone (8.10-10.10), počas neho by sa malo uskutočniť aj neformálne stretnutie krajín G-7.

Dôležité technické úrovne

Aktuálne možno povedať, že ropa sa nachádza pod silným medvedím tlakom. Najbližším supportom je úroveň 81,00 USD za barel, ktorá predstavuje včerajšie minimá. V prípade prepadu pod túto úroveň by ako support mohla slúžiť psychologická bariéra 80 USD za barel, resp. úrovne 79,45 USD za barel, ktorá predstavuje 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá-maximá (zároveň aj tohtoročné minimá-maximá). Naopak kľúčovou rezistenciou sú včerajšie intradenné maximá (84,43 USD za barel), ktoré predstavujú 5-mesačné maximum pri rope WTI.

Intradenný výhľad

Náš výhľad na dnes je zatiaľ neutrálny. V prípade, pokiaľ by dáta Non-farm Payrolls vyšli horšie a ropa by aj dnes zaznamenala výraznejšiu korekciu, budeme zvažovať vstup do špekulačnej dlhej stratégie. Náš strednodobý výhľad pri rope aj naďalej ostáva rastový, no až úrovne okolo 80 USD za barel sa nám aktuálne javia ako relatívne výhodné na nákup z intradenného hľadiska. Tieto pozície by sa v strednodobom horizonte mohli ukázať ako relatívne výhodne. Neustále je však dôležité mať na pamäti správny money management. Prípadne slabšie dáta a naskytnutie sa príležitosti na nákup podľa tejto stratégie by rozhodne nemuselo byť zaručeným úspechom. Slabšie dáta Non-farm Payrolls by mohli znamenať zmenu trendu a výraznejšiu korekciu ropy. Na takýto možný vývoj netreba zabúdať…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *