Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výrazný odraz nahor. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,07 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo zisk 2,9%.

Po zatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX navyše ropa zisky ešte rozširovala a k zvýšeniu ziskov prišlo aj po zverejnení výsledkov API. V konečnom sumári si ropa včera pripísala v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka zisk viac ako 4%.

Výsledky API v prospech býkov

Včera vo večerných hodinách (22:30 hod.) boli zverejnené výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike za týždeň končiaci 2. júla. Výsledky možno považovať za jednoznačne naklonené v prospech býkov, keď preukázali výrazný pokles zásob ropy (-7260 tis. barelov). Pokles zásob zaznamenali podľa tejto štatistiky aj ropné produkty (benzín -191 tis. barelov, destiláty -1021 tis. barelov). Pozitívnou správou je aj štatistika hovoriaca o poklese zásob ropy v zásobníkoch Cushing, a hoci iba o 184 tis. barelov.

Po prudkej rely sa rope podarilo po výsledkoch API včera ešte zisky o niečo rozšíriť, no na trhu počas ázijskej seansy prišlo k miernej korekcii. Rovnako na trhu možno aj aktuálne sledovať súboj býkov s medveďmi, a teda vyhliadky pre smerovanie ceny ropy v najbližších hodinách sú zmiešané.

Očakávané udalosti dňa

Medzi kľúčové udalosti dnešného dňa rozhodne patrí rozhodnutie ECB a BOE o úrokových sadzbách. Podľa očakávaní by centrálne banky na zmenu úrokových sadzieb siahnuť nemali, no vývoj na trhoch môžu výraznejšie ovplyvniť predovšetkým komentáre centrálnych bankárov. Tí by sa mohli vyjadrovať podľa očakávaní predovšetkým na adresu komerčných bánk a záťažových testov, ktorých výsledky by mali byť v priebehu nasledujúcich dní zverejnené. Z významnejších makroekonomických dát nás počas dopoludnia dnes čakajú ešte výsledky priemyselnej produkcie za máj z Veľkej Británie (10:30 hod.) a z Nemecka (12:00 hod.). Počas popoludnia budú zverejnené výsledky z US pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu (14:30 hod.).

Cenu ropy by výrazne počas dnešného obchodovania mohli ovplyvniť výsledky DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Váha týchto dát v porovnaní s výsledkami API je vyššia, a teda v čase zverejnenia týchto výsledkov (17:00 hod.) treba rátať s veľkou volatilitou ceny ropy.
Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by výsledky DOE (EIA) týkajúce sa týždňa končiaceho 2. júla mohli preukázať nasledovné zmeny: ropa -2000 tis. barelov, benzín +100 tis. barelov, destiláty +1600 tis. barelov, využitie rafinérií +0,22%. V predchádzajúcom týždni priniesli výsledky DOE nasledovné zmeny: ropa -2007 tis. barelov, benzín +537 tis. barelov, destiláty +2457 tis. barelov, využitie rafinérií -1,00%.

Dôležité technické úrovne

Rope sa včera podarilo uzavrieť obchodovanie na parkete burzy NYMEX o 1 cent nad úrovňou 74,06 USD za barel, ktorá je 23,6% úrovňou návratu z pásma 68,68-91,46 (májové minimá-maximá). Ide o býčí signál a pokiaľ sa ropa počas najbližších hodín udrží nad úrovňou 74,06 USD za barel, otvára sa jej priestor pre výraznejšie posilnenie. Ďalšou métou by mohla byť úroveň 77,38 USD za barel (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma). Naopak v prípade pokiaľ by ropa zaznamenala prepad pod aktuálne kľúčový support 74,06 USD za barel, otváral by sa jej priestor pre výraznejšiu korekciu.

Krátkodobý výhľad

Náš výhľad je zatiaľ neutrálny. Po včerajšej prudkej rely by sa podľa nášho názoru mohla pokojne dostaviť aj výraznejšia korekcia. V súvislosti s blížiacim sa hlasovaním US Senátu o reforme finančného sektora a s následne možným pristúpením komisie CFTC (Commodity Futures Trading Commission) na zavedenie pozičných limitov pre energie, by sa mohla kedykoľvek spustiť silnejšia výpredajná vlna. Z toho dôvodu po prudkej rely je podľa nášho názoru rozumnejšie ostať mimo trhu a prípadnú prudkú korekciu špekulačne skúpiť. Vzhľadom na súčasnú cenu ropy sa nám dnes javia úrovne okolo 73,50 USD za barel pri augustovom futures kontrakte ropy WTI ako vhodná na vstup do nových dlhých pozícií. Aktuálne sa však ropa obchoduje o viac ako 1 USD na barel vyššie, a teda je dosť pravdepodobné, že týchto úrovní sa dnes nedočkáme. Pokiaľ by však prišlo k výraznej korekcii, špekulačné dlhé pozície z týchto úrovní by rozhodne stáli za uváženie.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *