Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Obchodovanie s ropou bolo včera dosť volatilné. Najskôr sme boli svedkami pokračovania v poklese jej ceny, no s príchodom US obchodníkov a hlavnej likvidity na trhy cena čierneho zlata začala rásť.

Hoci straty sa rope celkom vymazať nepodarilo, keď sa v zelených číslach obchodovala iba chvíľu (včerajšie maximá 74,63 USD za barel vs. predchádzajúca uzatváracia cena z parketu NYMEX 74,60 USD), popoludňajšia aktivita jasne napovedala, že tábor býkov je po vyšších cenách ropy dostatočne hladný. Októbrový futures kontrakt ropy WTI (CLV0) uzatváral nakoniec obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,09 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,68% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku. Vzhľadom na to, že ropa strácala počas včerajšieho obchodovania už cez 2,5% však možno tento výsledok považovať za veľmi slušný.

Obavy o európsky bankový sektor v stredobode pozornosti trhov

Pod pokles ceny ropy sa podpísal predovšetkým nárast rizikovej averzie. Najviac skloňovaná je predovšetkým obnova obavy o európsky bankový systém, čo možno aktuálne sledovať aj na prudkom prepade cien akcií gréckych bánk. FTSE/Athex Banks index zahŕňajúci 20 gréckych bánk stráca dnes výrazných 6,4% a nadväzuje tak na 4,83% stratu zaznamenanú včera. Obavy sa rozšírili po tom, ako bol najskôr zverejnený článok v denníka Wall Street Journal o európskych bankách, v ktorom boli spochybnené výsledky záťažových testov a následne správa o tom, že National Bank of Greece plánuje navýšiť kapitál vo výške 2,8 mld. EUR tieto obavy ešte znásobili. Hoci ako zámer navyšovania kapitálu banka uvádza plánovanú expanziu v Grécku a okolitom regióne, dôvodom navyšovania kapitálu by mohol byť aj jeho akútny nedostatok a problémy s plnením kapitálovej primeranosti. Špekulácie obchodníkov a negatívny sentiment na trhu rozhodne nepomáha ani rope, ktorá pri očakávanom odraze nahor váha, resp. zatiaľ mierne oslabuje. Aktuálne stráca cca. 0,4% v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera, keď sa obchoduje v okolí 73,75 USD za barel.

Očakávané udalosti dňa

Po dvoch dňoch obchodovania na makrofundamenty slabých nás dnes čaká niekoľko zaujímavých zverejnení. Pozornosť obchodníkov s ropou sa bude sústreďovať predovšetkým na zverejnenie Béžovej knihy (20:00 hod.) a na dáta API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 3. septembra. Obchodovanie by mohli počas dňa ovplyvniť aj dáta priemyselnej produkcie z Nemecka za júl (12:00 hod.) a rozhodnutie Bank of Canada o úrokových sadzbách. Podľa očakávaní trhu by Bank of Canada mohla pristúpiť na navýšenie hlavnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na 1%, čo by mohlo mierne napomôcť aj rope, ktorá cez oslabujúci USDCAD by mohla posilňovať.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Októbrový futures kontrakt ropy sa aktuálne obchoduje už na úrovni okolo 73,60 USD za barel. V porovnaní s uzatváracou cenou zo včera sa tak ropa aktuálne obchoduje už o cca. 0,6% nižšie, no pokiaľ sa ropa obchoduje nad hlavným supportom 72,50 USD za barel, náš krátkodobý a strednodobý rastový výhľad ostáva nezmenený. Najbližšou rezistenciou je úroveň 74,63 (včerajšie maximá). Hlavnou rezistenciou je úroveň 75,60 USD za barel, ktorá predstavuje 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá. Pokiaľ by však obavy na trhu v súvislosti s európskym bankovým sektorom pokračovali aj naďalej, ropa by sa mohla dostať pod silný výpredajný tlak, čo by mohlo znamenať aj prepad pod úroveň 72,50 USD za barel. V strednodobom horizonte však očakávame výraznejší odraz nahor.

OPEC začína dávať signály

Včera vo večerných hodinách sa vyjadril na adresu ceny ropy a súčasného stavu trhu s ropou iracký minister energetiky. Podľa jeho slov "aktuálne nie je veľký dopyt po rope, nie je teda dôvod na to, aby OPEC zvážil úrovne produkcie na najbližšom zasadaní. V prípade, pokiaľ by cena ropy prepadla pod 70 USD za barel, OPEC by mohol zvolať mimoriadne zasadanie. Plnenie miery stanovených produkčných kvót členských krajín OPEC-u sa pohybuje aktuálne na úrovni okolo 50%".

So slovami irackého ministra energetiky sa stotožňujeme. Obnova dopytu po rope, resp. nárast dopytu po rope je postupná a pomalá, čo súvisí s pomalou obnovou ekonomiky. Z toho dôvodu súčasná produkcia ropy úplne postačuje, dokonca možno povedať, že trh je momentálne s ropou zaplavený, keď v niektorých prístavoch aj naďalej kotvia tankery s ropou a ropnými produktami. Nie je preto dôvod na zvyšovanie produkcie. Čo sa týka jeho vyjadrenia ohľadom prípadného mimoriadneho zasadania, tak tieto slová sú podporou pre býkov pri rope. V prípade pokiaľ by totiž cena ropy prepadla hlbšie, pod úroveň 70 USD za barel, členovia OPECu sú odhodlaný konať. Aj to je signál, ktorý napovedá, že v najbližších týždňoch by sme mohli byť svedkami výraznejšieho odrazu ropy nahor. Podpora zástupcov organizácie OPEC by tak mohla nahrávať býkom na trhu s ropou…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *