Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa nový týždeň veľmi úspešne nezačala. Najlikvidnejší futures kontrakt ropy WTI (termín dodávky júl 2010 – CLN0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 71,44 USD za barel, teda o 7 centov na barel nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa. V percentuálnom vyjadrení tak včera ropa poklesla o cca. 0,1%.

Ropa naznačila býčí potenciál

Vzhľadom na vývoj obchodovania však možno tento výsledok považovať za veľmi dobrý. Počas ázijskej seansy totiž ropa nadviazala na prudký medvedí trend z konca minulého týždňa a prepadla pod úroveň 70 USD za barel. V porovnaní s uzatváracou cenou z piatku ropa strácala už 2 USD na barel (cca. 3%), keď sa od intradenných miním 69,51 USD za barel odrazila nahor.

Otvorenie obchodovania na európskych akciových trhoch a následne obchodovanie za Atlantikom naštartovalo býkov. Tí využili korekciu z konca minulého týždňa a novými nákupnými objednávkami potiahli cenu ropy nahor. Býčia rely sa zastavila na úrovni 72,49 USD za barel, na ktorej sa obchodovala cca. hodinu pred uzatvorením obchodovania na parkete burzy NYMEX. Do záveru seansy však zisk viac ako 1% skorigovala, pričom ju nadol stiahol predovšetkým prepad akciových trhov a mierne posilnenie USD. V sumári však včerajší výsledok možno ohodnotiť za veľmi dobrý. V porovnaní s otváracou cenou z úvodu nového týždňa si totiž ropa polepšila o cca. 1%.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makroekonomickými dátami dnešného dňa budú dáta priemyselnej produkcie z Nemecka za apríl. Očakávania trhu po včerajších dátach priemyselných objednávok sa zvýšili, aktuálne je konsenzus Bloomberg nasledovný: m/m +0,7%, y/y +12,4% (dáta za marec: m/m +4,0%, y/y +8,6%). Dáta priemyselnej produkcie z Nemecka budú zverejnené o 12:00 hod.. Najbližšie sa pozornosť trhu bude sústreďovať predovšetkým na tieto výsledky. Kľúčovým však bude predovšetkým sentiment trhu, a teda ani veľmi dobré výsledky nemusia znamenať odraz akcií a rast ceny ropy. Lepšie výsledky v porovnaní s konsenzom by však boli dobrým predpokladom pre naštartovanie býčieho tábora.

Dáta API o 22:30 hod.

Vo večerných hodinách, po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch budú zverejnené výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 4. júna. Pozornosť obchodníkov by sa mala sústreďovať predovšetkým na zmenu stavu zásob ropy v Cushingu. V prípade, ak by výsledky preukázali pokles stavu zásob v Cushingu a zásoby ropy a ropných produktov v US ekonomike celkom by nezaznamenali podľa štatistiky API výrazný prírastok, rope by sa otváral priestor pre ďalšie posilnenie. V predchádzajúcom týždni preukázali dáta API nasledovné zmeny zásob: ropa -1418 tis. barelov, benzín -962 tis. barelov, destiláty 852 tis. barelov, zásoby ropy v Cushingu +716 tis. barelov.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Z technického hľadiska by v prípade výrazného rastu mohla ropa naraziť na silnejšiu rezistenciu 75,80 USD za barel (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 67,15-cca.90 USD za barel, čo sú májové minimá-maximá). Silnejšou rezistenciou by však mohli byť ešte včerajšie maximá 72,50 USD, ktoré predstavujú 23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma. Kľúčovým supportom sú včerajšie minimá, a to úroveň 69,50 USD za barel. V prípade prepadu pod túto úroveň by sa rope otváral priestor pre testovanie 10-mesačných miním (67,15 USD za barel). Táto úroveň by však v najbližších dňoch mala podľa nášho názoru ostať neohrozená, očakávame pokračovanie v odraze ropy nahor. Cieľom prípadnej dnešnej býčej rely by mohla byť úroveň 74 USD za barel, resp. následne 75,80 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *