Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera na svoje konto pripísala mierny zisk. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky júl 2010 (CLN0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 71,99 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo rast o 0,77% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka. Zobchodovalo sa celkom 381 627 futures kontraktov CLN0, čo je mierne nižšia likvidita v porovnaní s predchádzajúcimi obchodnými dňami.

Výsledky API skôr v prospech býkov

V neskorých večerných hodinách boli zverejnené ešte výsledky API (American Petroleum Institute) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Hodnotíme ich ako neutrálne, resp. za mierne naklonené na stranu býkov. Výrazný pokles zásob ropy (-4544 tis. barelov) sa prejavil na výraznom prírastku zásob benzínu (+1481 tis. barelov) a destilátov (+3002 tis. barelov). Vzhľadom na blížiaci sa vrchol motoristickej sezóny, ktorá už začala, je prírastok zásob ropných produktov vnímaný ako normálny, keďže sa nachádzame vo fáze budovania zásob. Zásoby ropy v Cushingu poklesli podľa štatistiky API v sledovanom týždni (končiacom 4. júna) o 473 tis. barelov, čo zmierňuje medvedie tlaky na ropu WTI, a teda najmä z tohto dôvodu hodnotíme výsledky ako pozitívne skôr v prospech býkov.

Po dátach API sa júlový futures kontrakt (CLN0) dostal nad dôležitú rezistenciu 72,50 USD za barel a zaznamenal tak tohto týždenné maximá. Počas ázijskej seansy si udržal s touto úrovňou kontakt aj napriek spočiatku medvedím tlakom a aktuálne sa obchoduje CLN0 tesne nad touto úrovňou (v okolí úrovne 72,65 USD za barel – údaj z 9:43 hod.).

Dáta DOE by dnes mali rozhodnúť

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa, na ktorú sa bude upriamovať pozornosť obchodníkov s ropou budú výsledky DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Výsledky za týždeň končiaci 4. júna budú zverejnené o 16:30 hod.. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mali byť zaznamenané nasledovné zmeny: ropa -900 tis. barelov, benzín -500 tis. barelov, destiláty +500 tis. barelov, využitie rafinérií – bez zmeny. V predchádzajúcom týždni boli zmeny nasledovné: ropa -1902 tis. barelov, benzín -2647 tis. barelov, destiláty +445 tis. barelov, využitie rafinérií -0,34%. Zásoby ropy v Cushingu podľa štatistiky DOE narástli v minulom týždni o 268 tis. barelov.

Istou nápovedou pre dnešné dáta sú včerajšie výsledky API. Pozitívnou indíciou pre býkov je predovšetkým pokles zásob ropy v Cushingu o 473 tis. barelov, ktorý favorizuje mierne tábor býkov.

Ďalšie očakávané udalosti dňa

Okrem výsledkov DOE však vývoj ceny ropy bude závisieť pochopiteľne veľmi výrazne od sentimentu trhu. Ten zatiaľ ostáva pozitívny, keď európske akciové indexy si zatiaľ udržiavajú zisky. Z makroekonomických dát nás dnes čaká počas dopoludnia iba zverejnenie obchodnej bilancie z Veľkej Británie za apríl. Popoludnie však na dôležité udalosti dňa bude rozhodne bohatšie. O 16:00 hod. nás čaká zverejnenie štatistiky veľkoobchodných zásob z US ekonomiky za apríl, po ktorých budú nasledovať už spomínané dáta DOE. Vo večerných hodinách (20:00 hod.) nás čaká ešte zverejnenie Béžovej knihy FEDu. K ostro sledovaným udalostiam dňa bude patriť aj výpoveď Bernankeho pred Výborom snemovne reprezentantov pre rozpočet (16:00 hod.) a jeho prejav v Richmonde na konferencii FEDu ohľadom zamestnanosti (22:00 hod.).

Pohľad na technickú situáciu a krátkodobý výhľad

Ropa (CLN0) sa po včerajších dátach API dostala na tohto týždenné maximá a pokorila dôležitú technickú úroveň 72,50 USD za barel (23,6% úroveň návratu z májových miním po májové maximá). Aktuálne tábor býkov ukazuje snahy o výraznejšie odpútanie sa od tejto úrovne, čo by mohlo znamenať otvorenie priestoru pre výrazné posilnenie. Ďalšou technickou zastávkou by sa mohla stať až úroveň 75,80 USD za barel (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z májových miním po maximá). V prípade prepadu naspäť pod 72,50 USD za barel by mohla ako support poslúžiť úroveň 71,50 USD za barel. Kľúčovým supportom sú tohto týždňové minimá z pondelka – 69,51 USD za barel (pri CLN0).

Náš krátkodobý výhľad pre ropu ostáva nezmenený. Očakávame aj naďalej pokračovanie v raste, pričom práve prípadný odraz od úrovne 72,50 USD za barel by mohol byť aj pre nasledujúce dni veľmi dôležitý. Z tejto úrovne by sa totiž mohol stať silnejší support, čo by rope otváralo priestor pre dosiahnutie úrovne 75,80 USD za barel a následne až 78,50 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *