Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si aj včera na svoje konto pripísala slušný zisk a pokračuje tak v odraze. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,44 USD za barel, čo znamenalo v percentuálnom vyjadrení posilnenie o 1,85% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

Výrazne sa pod rast ceny ropy podpisuje predovšetkým pokračovanie v raste akciových trhov. Akcie si zisky na svoje konto pripísali aj počas ázijskej seansy a tak priestor pre pokračovanie v raste ceny ropy ostáva aj naďalej otvorený. Vzhľadom na prudké posilnenie z posledných dní by pokračovanie v raste mohlo byť podľa nášho názoru výrazne limitované. Rastu ceny ropy včera výrazne napomohli aj lepšie výsledky z US pracovného trhu (nové a pokračujúce žiadosti o podporu prekonali očakávania).

Dáta DOE podržali býkov

Kľúčovou udalosťou pre obchodníkov s ropou boli včera dáta DOE (EIA) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike. Hoci výsledky DOE boli v porovnaní s dátami API o niečo slabšie, za medvedie ich rozhodne nemožno považovať. Zásoby ropy zaznamenali v týždni končiacom 2. júla v US ekonomike výrazný pokles (-4961 tis. barelov) a zásoby ropných produktov zaznamenali naopak prírastok (benzín +1320 tis. barelov, destiláty +321. tis. barelov). Výrazne sa na takomto vývoji zásob podpísalo zvýšenie miery využívania rafinérií, ktoré narástlo v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 1,40%. Pozitívom, ktoré zmierňuje medvedie tlaky na ropu je aj pokles zásob v Cushingu o 184 tis. barelov. Hoci výsledky DOE boli spočiatku vypredané, obchodníci s blížiacim sa koncom obchodného dňa ropu skúpili a vytiahli ju na nové intradenné maximá. Rast CLQ0 sa zastavil až na psychologickej úrovni 76 USD za barel.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát nás dnes významnejšie dáta nečakajú. Počas dopoludnia to bude iba obchodná bilancia z Veľkej Británie za máj (10:30 hod.) a počas popoludnia to budú výsledky z kanadského pracovného trhu (miera nezamestnanosti, čistá zmena zamestnanosti) za jún – 13:00 hod. a veľkoobchodné zásoby z USA za máj (16:00 hod.). Dnešný deň tak možno vopred označiť za deň bez významnejších makrofundamentov.

Dôležité technické úrovne

Najbližšou prekážkou pre býkov sú aktuálne maximá zo včera (76 USD za barel pri CLQ0). V prípade zdolania tejto rezistencie sa otvára rope priestor pre posilnenie k 77,38 USD za barel (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá-maximá). V prípade opačného scenáru, ak by makrodáta vyšli negatívne a ropa by začala postupne strácať pevnú pôdu pod nohami, korekcia by sa mohla zastaviť až na úrovni 74,06 USD za barel (23,6% úroveň návratu zo spomínaného pásma). Prekážkou pri korekcii až k tejto úrovni by mohla byť ešte hranica 75,30 USD za barel, ktorá v posledných týždňoch niekoľkokrát poslúžila či už ako silný support, alebo rezistencia.

Krátkodobý výhľad

S blížiacim sa hlasovaním v US Senáte o reforme finančného sektora (budúca streda) a s blížiacou sa hlavnou výsledkovou sezónou (začína v pondelok zverejnením výsledkov spoločnosti Alcoa) ostávame pri rope opatrní. Po prudkej rely z tohto týždňa by sa podľa nášho názoru mohla dostaviť výraznejšia korekcia, a teda vstupovanie do špekulačných dlhých pozícií sa nám aktuálne javí ako riziková záležitosť. V prípade, pokiaľ by sa však dostavila výraznejšia korekcia, vstúpenie do dlhej pozície bude rozhodne stáť za zváženie. Náš výhľad na dnes je zatiaľ neutrálny, očakávame počas dopoludnia konsolidáciu a obchodovanie v pásme do strany. K výraznejším pohybom by mohlo prísť v popoludňajších hodinách, pričom navrch by po dvoch dňoch výrazných ziskov mohol mať pred víkendom hlavné slovo skôr tábor medveďov. Výbery ziskov by ropu mohli totiž stiahnuť podľa nášho názoru o niečo nižšie.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *