Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v úvode týždňa zaznamenáva posilnenie. Aktuálne sa septembrový futures kontrakt ropy WTI (CLU0) obchoduje tesne nad úrovňou 81 USD za barel a pripisuje si tak na svoje konto v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku (80,70 USD za barel) zisk cca. 0,5%.

Špekulanti tlačia cenu ropy nahor

Podľa poslednej správy Commitment of Traders, ktorú zverejnila CFTC v piatok, zvýšili v týždni končiacom 3. augusta manažéri hedge fondov a iní veľkí špekulanti stávky na rast ceny ropy. Objem čistých špekulatívnych dlhých pozícií vo futures kontraktoch a opciách ropy WTI obchodovanej na burze New York Mercantile Exchange narástol o 24% na 135 833 kontraktov, čo predstavuje najvyššiu úroveň od týždňa končiaceho 4. mája.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát nás dnes nečakajú žiadne významné výsledky. Obchodovanie by počas dopoludnia mohol ovplyvniť index investorskej dôvery Sentix z eurozóny, ktorý bude zverejnený o 10:30 hod.. Počas popoludnia nás nečakajú žiadne makrovýsledky. Rovnako nás nečaká ani zverejnenie kvartálnych výsledkov hospodárenia spoločnosti na trhu veľkej váhy, a teda obchodovanie v najbližších hodinách by malo závisieť predovšetkým od nálady obchodníkov.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska ostáva aj naďalej kľúčová pri rope predovšetkým úroveň 80 USD za barel, ktorá je hlavým supportom. Pokiaľ sa obchoduje nad touto úrovňou, strednodobý výhľad ostáva býčí. V prípade prepadu pod túto hranicu by sa však naopak rope otváral priestor pre výraznejšiu korekciu. Silnejšou rezistenciou je naopak pásmo v okolí 82,50 USD za barel, resp. maximá zo stredy (82,97 USD za barel).

Krátkodobý výhľad

Náš výhľad je aktuálne neutrálny. Po piatkovom prepade, ktorý nastal po zverejnení slabých výsledkov Non-farm Payrolls z US ekonomiky, máme v úvode nového týždňa možnosť sledovať rast ceny ropy. Obchodníci využívajú nižšie ceny po piatkovom poklese na strategické vstupy do dlhých pozícií. Rast ceny ropy by však podľa nášho názoru mal byť v najbližších hodinách limitovaný, a teda dlhé pozície aktuálne nepreferujeme. Rovnako nepreferujeme pri súčasných cenových úrovniach ani špekuláciu na pokles ceny ropy. V prípade výraznejšej korekcie by však stálo za uváženie vstúpenie do dlhých pozícií. Na nákup sa nám aktuálne javia relatívne výhodné úrovne okolo 80 USD za barel. Naopak v prípade pokiaľ by ropa zaznamenávala výrazné posilnenie, úrovne nad 82,50 USD za barel pri CLU0 sa nám javia aktuálne ako relatívne výhodné na špekuláciu na pokles.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *