Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera pripísala na svoje konto zisk. Októbrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,67 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo rast o 0,78% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka. Zobchodovalo sa pritom slušných 359 759 futures kontraktov CLV0, čo svedčí o pretrvávajúcej slušnej aktivite obchodníkov.

Pod rast ceny ropy, ktorý však zatiaľ ostáva limitovaný, sa v posledných dňoch výrazne podpisuje predovšetkým vývoj na akciových trhoch. Hlavné US akciové indexy si aj včera dokázali na svoje konto pripísať zisky, keď uzatvárali obchodovanie s nasledovnými ziskmi: Dow Jones +0,45%, S&P 500 +0,64%, Nasdaq 100 +0,90%. Benchmark S&P 500 si od začiatku septembra pripísal na svoje konto zisk cez 4%, čo je pre býkov pri rope pochopiteľne hnacím motorom. Včera spolu s rastom akciových trhov rope nahrával do karát aj oslabujúci americký dolár. Intradenne si pripísal dolárov index stratu cca. 0,4%, čo sa takisto čiastočne podpísalo pod rastom ceny čierneho zlata.

Dáta API skôr v prospech býkov

Výsledky API hodnotíme ako skôr naklonené v prospech býkov, a to predovšetkým kvôli výraznému poklesu zásob ropy (-7308 tis. barelov). Býčí apetít by však mohol tlmiť prírastok zásob ropy v Cushingu (+654 tis. barelov) a rovnako aj prírastok destilátov (+1288 tis. barelov). Zásoby benzínu zaznamenali v týždni končiacom 3. septembra v US ekonomike mierny úbytok (-40 tis. barelov).

Prepad cien komodít počas ázijskej seansy limitoval rast ceny ropy

Ropa (CLV0) síce počas ázijskej seansy prepadla a vymazala tak zisky, ktoré zaznamenala ešte včera po zatvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX, no aktuálne sa obchoduje okolo úrovne 74,70 USD za barel, teda v tesnej blízkosti uzatváracej ceny z parketu NYMEX zo včera. Zlato si pripísalo mierny zisk (XAUEUR +0,30%, XAUUSD +0,5%), no striebro (SIZ0) stráca v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera cca. 0,7%, keď sa obchoduje v okolí úrovne 19,87 USD za troyskú uncu. Ešte výraznejšiu stratu zaznamenáva meď. HGZ0 stráca cez 2%, keď sa obchoduje v okolí úrovne 343 USD centov za libru.

Pod pokles ceny medi a všeobecne pod vývoj viacerých komodít sa podpísali špekulácie ohľadom toho, že nadmerné pozície pri futures kontraktoch prírodného kaučuku obchodovaného na burze v Šanghaji by mohol začať prešetrovať regulačný orgán. V tejto súvislosti sa spustila výpredajná vlna pri futures kontraktoch prírodného kaučuku a rovnako aj pri iných komoditách, ako medi, zinku, hliníku. Pokles týchto komodít sa premietol aj do poklesu ceny ropy a prepadu čínskeho akciového index Shanghai Composite index, ktorý uzatváral nakoniec obchodovanie so stratou 1,44%. Takýto vývoj počas ázijskej seansy ďalší rast ceny ropy výrazne limitoval.

Očakávané udalosti dňa

Pozornosť obchodníkov s ropou sa počas dnešného dňa bude sústreďovať predovšetkým na výsledky DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 3. septembra. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mohli výsledky preukázať nasledovné zmeny: ropa +1000 tis. barelov, benzín -1000 tis. barelov, destiláty +700 tis. barelov, využitie rafinérií -0,50%.

Okrem dát DOE by obchodovanie s ropou dnes mohli výraznejšie ovplyvniť ešte predovšetkým dáta z US pracovného trhu. O 14:30 hod. budú zverejnené pravidelné týždenné dáta, a to nové a pokračujúce žiadosti o podporu z US ekonomiky. Mierne by sa pod vývojom ceny ropy mohlo podpísať aj dnešné zasadanie Bank of England a rozhodnutie o úrokových sadzbách, od ktorého sa však prekvapenie neočakáva.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Pri rope ostáva náš výhľad aj naďalej rastový. Včerajšie dáta API vyšli naklonené skôr na stranu býkov, keď preukázali v týždni končiacom 3. septembra výrazný pokles zásob ropy v US ekonomiky. Silu týchto dát však limituje výraznejší prírastok zásob ropy v Cushingu, no býčie vyhliadky by to nemuselo skresať. Ropa (CLV0) sa obchoduje aktuálne výrazne nad dôležitým supportom 72,50 USD za barel, pričom sme včera boli svedkami nových tohto-týždňových maxím. K zdolaniu úrovne 75,60 USD za barel, ktorá je dôležitou rezistenciou (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá) však zatiaľ nedošlo, no v prípade pokiaľ aj dáta DOE dnes vyjdú v prospech býkov, očakávame zdolanie tejto úrovne, čím by sa rope otvoril výrazný priestor pre rast. Dnešné obchodovanie by mohli výraznejšie ovplyvniť ešte dáta z US pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu (14:30 hod.), poprípade čiastočne aj zasadanie Bank of England a jej vyhlásenie týkajúce sa úrokových sadzieb (13:00 hod.).

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *