Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera pripísala na svoje konto opäť stratu. Septembrový futures kontrakt ropy WTI (CLU0), ktorý exspiruje zajtra uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,42 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,46% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

Počas dňa si ropa pripisovala už výrazné straty, keď sa obchodovala už o cca. 2,5% nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka. Aj včera tak prepadla na nové augustové minimá, keď sa obchodovala už dokonca pod úrovňou 74,00 USD za barel (CLU0). V blízkosti úrovne sa obchodoval dokonca aj októbrový futures kontrakt ropy WTI (CLV0), ktorý výrazne prepadol po zdolaní dôležitej technickej úrovne, a to supportu 75 USD za barel. Po prepade pod túto úroveň straty výrazne narástli, keď pokračovanie prepadu zastavili až výsledky DOE.

Výsledky DOE znamenali obrat

US ministerstvo energetiky zverejnilo včera o 16:30 hod. dáta týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Výsledky týkajúce sa týždňa končiaceho 13. augusta preukázali nasledovné zmeny zásob: ropa -818 tis. barelov, benzín -39 tis. barelov, destiláty +1069 tis. barelov. Zásoby ropy v Cushingu poklesli o výrazných 687 tis. barelov a využitie rafinérií pritom zaznamenalo nárast o 1,9%.

V porovnaní s dátami API, ktoré preukázali v utorok výrazný prírastok zásob ropy (5866 tis. barelov) aj ropných produktov (benzín +2026 tis. barelov, destiláty +2051 tis. barelov) tak išlo o podstatne lepšie výsledky naklonené skôr na stranu býkov. Obchodníci po zverejnení týchto dát využili nižšie ceny ropy na nákup a cenu čierneho zlata potiahli nahor. Prudká býčia rely sa zastavila tesne pod uzatváracou cenou z utorka (iba 3 centy pod ňou v prípade CLU0), a teda do zelených čísiel sa ropa už nedokázala dostať.

Miesto toho narazila na silnú rezistenčnú bariéru, a teda do záveru obchodného dňa ešte mierne skorigovala.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie makrodáta. O 14:30 hod. nás čakajú pravidelné týždenné dáta z US pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu (14:30 hod.) a následne o 15:15 hod. zverejnenie výsledkov prieskumu spotrebiteľskej dôvery philadelphského FEDu za august. Z makrodát by obchodovanie by dnes mohli ešte ovplyvniť výsledky maloobchodných tržieb z Veľkej Británie za júl, ktoré budú zverejnené o 10:30 hod.

Z kvartálnych zverejnení nás dnes čakajú zaujímavé spoločnosti až po zatvorení obchodovania na US akciových trhoch. Konkrétne sú to najmä spoločnosti Dell, Hewlett Packard a Sales Force, ktoré zverejnia výsledky hospodárenia za 2Q 2010.

Dôležité technické úrovne

Ropa sa v posledných dňoch obchodovala pod silným medvedím tlakom a dokázala prepadnúť pod všetky významné technické bariéry. Včera sa jej dokonca podarilo výrazne prepadnúť pod psychologickú bariéru 75 USD za barel, čo vyústilo do ďalších výrazných strát. Po prudkom odraze nahor a zdolaní tejto úrovne by úroveň 75 USD mohla poslúžiť ako silný support. So silnejšou rezistenciou v prípade pokračovania v raste by sa ropa (CLV0) mohla stretnúť v pásme 77,00-77,20 USD za barel a následne pri úrovni 78,50 USD za barel.

Stratégia na dnes

Pri rope preferujeme aktuálne dlhé pozície. Hoci by sme v najbližších hodinách mohli byť ešte svedkami korekcie, prepad pod úroveň 75 USD za barel pri októbrovom futures kontrakte ropy WTI (CLV0) nepredpokladáme. Pokiaľ sa ropa bude obchodovať nad touto úrovňou, náš výhľad ostáva býčí. Najbližšou zastávkou v raste by mohla byť spomínaná úroveň 77 USD za barel, kde by býci mohli naraziť na výraznejší tlak medveďov. Pri dosiahnutí týchto úrovní by sme dnes preferovali výbery ziskov. Za úrovne relatívne výhodné na nákup považujeme pásmo 75,50-75,60 USD za barel pri CLV0.

Pri špekulácii na rast z týchto pozícií preferujeme stop loss na úrovni 75,00 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *