Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa aj v minulom týždni zaznamenala výraznú stratu. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky jún 2010 (CLM0) uzatváral v piatok obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 71,61 USD za barel, teda o cca. 4,4% nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku predchádzajúceho týždňa.

Záchranný balík medveďov nepresvedčil

Účinok záchranného balíka pre Európsku úniu vo výške 750 miliárd EUR, ktorý EU spolu s MMF oznámili počas víkendu (8.-9. mája) sa z trhov veľmi rýchlo vytratil. Už len málokto si pamätá, že ropa si minulý pondelok pripisovala na svoje konto zisk už viac ako 4,5%, aby nakoniec uzavrela obchodovanie so ziskom len približne 2% (minulý pondelok bol jediným obchodným dňom v posledných dvoch týždňoch, kedy sa rope podarilo zaznamenať rast).

V úvode nového týždňa sa rope (CLM0) podarilo dokonca skorigovať už pod úroveň 70 USD za barel, čo znamená, že v priebehu dvoch týždňov sa straty ropy zvýšili už na viac ako 17 USD na barel.

Špekulanti z trhu odchádzajú

Podobne ako pri cukre pred pár mesiacmi, tak aj pri rope možno aktuálne konštatovať, že výrazný pokles ceny je spôsobený spľasínaním špekulačnej bubliny. Svedčí o tom aj posledná správa Commitment of Traders, ktorú zverejnila CFTC (Commodity Futures Trading Commission) minulý piatok. Zo správy vyplýva, že manažéri hedge fondov a iní veľkí špekulanti znížili v týždni končiacom 11. mája stávky na rast ceny ropy. Objem čistých špekulatívnych dlhých pozícií vo futures kontraktoch ropy WTI poklesol v sledovanom týždni o 16 975 kontraktov (cca. 15%) na 92 895 kontraktov. Objem čistých krátkych pozícií rafinérií, ťažobných spoločností a iných komerčných subjektov (vrátane swapových dílerov) zaznamenal v sledovanom týždni pokles o 12 167 kontraktov (cca. 9%) na 118 679 kontraktov.

Exspirácia CLM0 sa blíži, spread ostáva veľký

Streda bude v tomto týždni obchodníkmi pozorne sledovaná. A to nielen preto, že nás čakajú pravidelné týždenné výsledky DOE (EIA), ale aj z dôvodu exspirácie júnového futures kontraktu ropy WTI. Spread medzi júnovým a júlovým futures kontraktom sa aktuálne pohybuje na úrovni okolo 4 USD na barel, čo mnohých špekulantov hrajúcich na zúženie spreadu robí až do poslednej chvíle nervóznych.

Fundamenty sú naklonené medveďom

Prudký prepad ceny ropy sa zdá byť na nezastavenie, keď v priebehu posledných dvoch týždňov boli poľahky prelomené všetky dôležité technické supporty. Pre najbližšie dni by tým hlavným mohla byť úroveň 68,50 USD za barel (minimá z decembra 2009), ktorej zdolanie by znamenalo prepad na takmer 8-mesačné minimá.

Vzhľadom na fundamenty, ktoré sú naklonené jednoznačne na stranu medveďov, o odraze možno v súčasnosti pri rope len špekulovať. Posilňujúci americký dolár, neustále sa zvyšujúce obavy o pomalú obnovu ekonomiky z dôvodu dlhovej krízy a vysoký stav zásob ropy a ropných produktov, tieto na trhu s ropou aktuálne dominantné faktory, by mohli podľa nášho názoru znamenať aj naďalej pokračovanie v poklese ceny ropy.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *