Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad Saxo Bank

US akciové trhy ukončili obchodovanie v piatok v čiernych číslach. Pomohli tomu najmä lepšie ako očakávané údaje o inflácii. Ceny (okrem potravín a energií) poklesli po prvýkrát od roku 1982, čo znamená, že oživenie nie je spojené s infláciou.

To bol hlavný faktor podporujúci akciové trhy. Investori predpokladajú, že Fed nebude nútený v dohľadnej dobe pristúpiť k zvyšovaniu sadzieb. Poklesli ceny nových áut, oblečenia a bývania. Aké premietnutie uvedených udalostí očakávame na trhoch s akciami a čo naďalej odporúčame sledovať?

 • Akcie aj ceny ropy sa posunuli vyššie počas ázijského obchodovania vďaka lepším údajom HDP za rok 2009 Taiwanu (9.2%) a Thajska (5.8%).    
 • Odporúčame sledovať údaje o Chicago Fed Activity Index (14:30 SEC), ktorý vo všeobecnosti predstavuje dobrý indikátor ekonomickej aktivity. Momentálne ukazuje, že ekonomika US nevyužíva svoju úplnú kapacitu.
 • Dnes bude zverejňovať hospodárske výsledky spoločnosť Lowe’s – veľký maloobchodný predajca náradia, nástrojov a materiálu pre opravu a prestavbu domov. Q4 2009 výsledky sa očakávajú omnoho horšie, čo len potvrdí pretrvávajúce problémy na trhu nehnuteľností.
 • Dnešný výhľad na riziko je pozitívny, podporený dobrými správami z Thajska a Taiwanu a zmiernením obáv zo zvyšovania úrokových sadzieb Fedom. Zaujímavý bude komentár o stave US ekonomiky (17:00 SEC).
 • Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 5 725 s  cieľom na 5 769. Stop pod 5 709.
 • Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 5 340 s cieľom na 5 378. Stop pod 5 326.
 • Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1 111 s cieľom na 1 120. Stop pod 1 106.
 • Dnešné odporúčanie na nákup (Technické indikátory): Abertis Infraest, Accor, ACS, Air Liquide, Anheuser-Busch I., Banco Santander, BASF, Bouygues, Deutsche Bank, Deutsche Post, Admiral Group, Associated Briti., Aviva, Barclays, BG Group, BHP Billiton, BP, BSkysB, Capita Group, Carnival.
 • Dnešné odporúčanie na predaj (Technické indikátory): Akzo Nobel, Carrefour, ING Group, PPR, Sampo, British Land, Hammerson, Lonmin.

Čo dnes očakávame na trhoch s drahými kovmi?

 • Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1 131 s cieľom pri 1 142. Stop pod  1 125.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 16,70 s cieľom na 16,40 USD/uncu.

Aký je dnešný výhľad pre trh s ropou?

Dnešný výhľad na ropu je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 79,25 s cieľom na 77,80 USD/barel. Stop nad 79,50

Na trhu EURUSD sa objavili informácie, že nemecký minister financií načrtol plán pomoci Grécku vo výške 20-25 mld. EUR. Každá krajina používajúca EUR by mala prispieť alikvotnou čiastkou. Ak sa informácie potvrdia, tak pomoc by mala byť vo forme úverov a záruk. Nemecké banky majú nakúpené cenné papiere emitované tzv. PIIGS krajinami v hodnote približne 522,4 mld EUR.  Ako bude situácia okolo Grécka podľa očakávaní ďalej ovplyvňovať dianie na trhu EURUSD?

 • Grécko by malo vydať tento týždeň dlhopisy v hodnote 8 mld. EUR, ktoré by mali by skúpené syndikátom bánk, čím by sa grécka vláda vyhla prípadnému neúspechu emisie. Je to viac ako polovica objemu, ktorú potrebuje krajina vydať tento rok. Táto transakcia by mohla pomôcť upokojiť trhy.
 • Správy ohľadne Grécka by mohli pomôcť EUR ku miernejšej korekcii, avšak na trhu stále je obrovský objem krátkych špekulačných pozícií v EURUSD. Rezistencia je okolo 1,3750.
 • V USA cez víkend zatvorili ďalšie štyri banky. Neboli veľmi významné, ale napriek tomu fond na ochranu vkladov (FDIC) vyplatí približne 1,1 mld. USD.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1,3650-60 pred posunom späť ku 1,3580, možno 1,3550 EURUSD. Stop nad 1,3713.

Zdroj: Martin Kadlec, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *