Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad: Žolíkom sú výsledky spoločnosti FedEx

Po silnej americkej seanse uzatváralo riziko s rastom S&P500 o 0,35%. Teraz bude naopak trochu ustupovať. Dnes zverejnia svoje výsledky spoločnosti FedEx a Oracle a najmä prvá menovaná môže poriadne zamiešať rizikom. Vzhľadom ku globálnemu pôsobeniu spoločnosti môžu akékoľvek komentáre ohľadom jej výhľadu spôsobiť pohyb na akciových trhoch.

Čo sa deje?

Európske trhy budú dnes ráno otvárať pravdepodobne bez zmeny alebo ľahko v mínuse vzhľadom na včerajšiu intervenciu Bank Of Japan, po ktorej teraz s veľkou pravdepodobnosťou na chvíľu zaradí spiatočku. Sme veľmi blízko hladiny 1130 a k tomu, aby posilňovanie akcií výrazne pokračovalo, je potrebná veľká dávka pozitívnych správ z makroekonomickej oblasti. To však podľa nášho názoru nemožno očakávať, a hoci nemôžeme a ani nebudeme vylučovať možnosť pozitívnych prekvapení, povedie to len k nevydarenému prelomeniu hranice 1130.

štvrtok

kľúčové udalosti  

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predošlá úroveň

07:30

Švédsko: miera nezamestnanosti (august)

7,8 %

8,0 %

08:30

VB: maloobchodné tržby s výnimkou pohonných hmôt mm (august)

0,2 %

0,9 %

09:00

ES: obchodná bilancia (júl)

-0,5 mld.

-1,6 mld.

12:00

Švajčiarsko: SNB 3mes. cieľová sadzba Libor

0,25 %

0,25 %

12:30

USA: index cien výrobcov (august)

0,3 %

0,2 %

12:30

USA: jadrový index cien výrobcov (august)

0,1 %

0,3 %

12:30

Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti

459 tis.

451 tis.

12:30

Opakované žiadosti o podporu v nezamestnanosti

4464 tis.

4478 tis.

14:00

Filadelfský Fed (september)

0,5

-7,7

Situácia na trhu

Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii, nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA a index filadelfského Fedu patrí medzi udalosti, ktorým by sme mali dnes venovať pozornosť spolu s vyhlásením cieľovej úrokovej sadzby švajčiarskej centrálnej banky. Očakáva sa, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti mierne stúpne po tom, čo minulý týždeň bol údaj 451 tis. (relatívne) priaznivý. Avšak, ako sme už hovorili vtedy, táto správa nemusela byť úplne vierohodná, pretože deväť štátov uviedlo len odhadovanú hodnotu, vzhľadom k sviatku práce. Trh očakáva, že index filadelfského Fedu zamieri späť do expanzívneho územia (0,5) zo značne tristných -7,7 z minulého mesiaca. Napriek tomu je konsenzus v posledných mesiacoch veľmi optimistický – za posledné tri mesiace bol v priemere o 10 bodov nadsadený v porovnaní s reálnymi číslami.

Novozélandská centrálna banka ponechala úrokové sadzby v nezmenenej výške 3,00 % tak, ako trh očakával. To najzaujímavejšie, čo vzišlo zo zasadnutia RBNZ, bola nepatrná zmena vo vyjadrovaní, kedy RBNZ zaujala umiernenejší postoj. Avšak NZD čakajú ďalšie protivetry, pretože, ako povedal guvernér Bollard, sila tejto meny nie je podložená fundamentálnymi ukazovateľmi. (Len o niekoľko hodín skôr novozélandský index nákupných manažérov ukázal, že v auguste spracovateľský priemysel klesol do oblasti kontrakcie).

Ako priemyselná výroba USA, tak index podnikateľskej nálady NY Fedu, čo je regionálny prieskum v oblasti spracovateľského priemyslu v štáte New York, včera skĺzli pod paritu, napriek tomu interné ukazovatele boli v oboch prípadoch lepšie, než by sa dalo usúdiť z celkových údajov. Po augustovom poklese do záporných čísel nové zákazky v New Yorku v septembri vzrástli. Zložka počtu zamestnaných taktiež vykazovala solídnych 14,93.

Akcie: Pohľad zblízka

Rast akcií spomaľuje a ako sa zdá, tak ich hnacia sila, vyvolaná intervenciami Bank Of Japan, už doznieva. Je to trochu skoro vzhľadom na to, aký silný signál Bank of Japan vyslala, a ďalej s ohľadom na očakávania, že FED sa do konca roka chystá k podobnému kroku. To by nás malo varovať, že intervencie centrálnej banky príliš ochotu k riskovaniu nepovzbudia (oproti nášmu pôvodnému očakávaniu). Do bitky s centrálnymi bankami by ste sa však nemali púšťať, pretože je isté, že ju nemôžete vyhrať. Musíte si však uvedomiť, že centrálne banky si zaisťujú plochú výnosovú krivku s dlhým koncom krivky smerujúcim nadol. Aby si investori zabezpečili slušnú návratnosť svojich investícií, budú musieť pridať riziko, čo znamená, že sa budú musieť držať akcií, a preto by táto úroveň úrokových sadzieb a očakávaný vývoj mali držať akcie nad vodou. Očakávame, že ku koncu roka sa budú akcie obchodovať v rámci pásma.

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov, Saxo Bank, Christian T. Blaabjerg, hlavný stratég trhov, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *