Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešok je dňom "D" – koľko? A ako rýchlo?

Včerajšok bol pre riziko priaznivým dňom, pretože investori boli v očakávaní, že Fed dnes navečer pravdepodobne oznámi druhú vlnu kvantitatívneho uvoľňovania, a dolárový index skĺzol o takmer 0,8 % na svoju najnižšiu úroveň od polovice októbra.

EUR sa tak znovu dostalo na hladinu 1,40, čomu napomohla výrazná revízia údajov o európskom indexe nákupných manažérov v spracovateľskom sektore smerom nahor, ale GBP stratila časť zo svojho nedávneho lesku, pretože britský index nákupných manažérov v stavebníctve sa prepadol na svoju najnižšiu úroveň za osem mesiacov. Vzácne kovy sa tešili o niečo vyššiemu dopytu a AUD po včerajšom prekvapivom rozhodnutí RBA o zvýšení úrokových sadzieb osciloval okolo hranice parity. Vyššie ceny ropy nad hladinou 84 USD za barel spôsobili oslabenie kurzu USDCAD na jeho najnižšiu úroveň od 18. októbra.

Včera neboli zverejnené žiadne dáta, ktoré by zatriasli Wall Streetom – týždenný index spotrebiteľskej dôvery ABC sa stále potáca na nízkych -46 oproti -47 z minulého týždňa – takže v prostredí naladenom v prospech ochoty riskovať sme boli svedkami rastu indexov: DJIA o 0,58 %, S&P o 0,78 % a Nasdaq o 1,14 %. V USA včera začali voľby do Kongresu a doplnkové voľby do Senátu, ktoré sa konajú v polovici prezidentského obdobia, a výsledky už postupne prichádzajú: posledné sčítanie naznačuje, že republikáni dosiahli v Snemovni reprezentantov drvivého víťazstva (so ziskom výrazne cez 39 kresiel), demokrati si ale možno udržia kontrolu nad Senátom, aj keď sa môže stať, že v niektorých oblastiach sa výsledky budú musieť prepočítavať, takže na definitívnu odpoveď si možno ešte nejakú dobu budeme musieť počkať.

Obchodovanie na ázijských trhoch bolo veľmi pokojné, pretože japonské trhy sú kvôli štátnemu sviatku uzavreté, a tak sme sa pohybovali vo (vyšších) pásmach. Zverejnené údaje sa obmedzujú na austrálsky index výkonov v službách (veľmi silných 50,7 oproti minulým 45,6), ale počet schválených stavebných povolení za mesiac september bol mimoriadne nízky (medzimesačne -6,6 %, medziročne -11,6 %), a to čiastočne znížilo tlak na posilňovanie AUD. Z čínskych údajov PMI index aktivity mimo spracovateľský sektor klesol z 61,7 na 60,5, aj keď HSBC PMI index sektora služieb sa zlepšil z 55,2 na 56,4.

Pokiaľ ide o európske údaje, na zozname sú dnes švajčiarske maloobchodné tržby, nórska nezamestnanosť a index nákupných manažérov v službách z Veľkej Británie. Americké obchodovanie je v znamení očakávania piatkového vydania zmeny počtu pracovných miest v nepoľnohospodárskom sektore, čakáme údaje o prepustených zamestnancoch Challenger a zmenách zamestnanosti ADP. Čaká sa tiež jasnejší obraz o tom, ako dopadnú voľby. Obchodovanie doplní ISM index aktivity mimo výrobný sektor a podnikové objednávky. Fed začína svoje dôležité pojednávanie, kde podľa všetkého jedinými otázkami, ktoré si vyžadujú odpoveď, bude objem uvoľňovania a intenzita jeho implementácie.

Zdroj: Andrew Robinson, Senior Forex Market Analyst, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *