Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Do 2. piliera si budeme platiť viac

Penzia 27.11.2018 | 15:11 0 Komentárov

Zákonná sadzba odvodu do druhého piliera zo mzdy od Nového roka vzrastie. Dôvodom je jej automatické každoročné zvyšovanie

Od začiatku budúceho roka si budú účastníci druhého piliera z hrubej mzdy alebo vymeriavacieho základu platiť do druhého piliera 4,75 percenta namiesto dnešného 4,50 percenta.

Dôvodom je každoročný nárast príspevkovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu, ktorý sa začal od roku 2017. Bude pokračovať až do roku 2024, kedy sadzba dosiahne šesť percent z vymeriavacieho základu sporiteľa.

Súbežne s tým sa znižuje sadzba poistného na starobné poistenie do prvého priebežného piliera. V súčte tak príspevky do oboch pilierov budú predstavovať 18 percent z vymeriavacieho základu.

Automatické zvyšovanie odvodu do druhého piliera zo štyroch percent na šesť percent bolo schválené ešte v auguste 2012. Išlo o pozmeňujúci návrh opozičného poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), ktorý podporili aj poslanci Smeru.

Súčasťou novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení vtedy bolo aj zníženie príspevkovej sadzby do sporivého piliera z deviatich percent na štyri percentá s účinnosťou od septembra 2012.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *