Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Do Maďarska odchádza za nízkymi daňami stále viac firiem

Dane 07.05.2018 | 13:01 0 Komentárov

Od roku 2014 sa do zahraničia rozhodlo presídliť takmer desať tisíc slovenských spoločností, najčastejšie z oblasti veľkoobchodu, maloobchodu a opráv motorových vozidiel. Najviac ich odišlo k našim susedom – do Maďarska a Českej republiky. Najväčší počet podnikateľov pritom náš trh opustilo v roku 2016, vlani odliv o niečo málo klesol.

Presne 9 522 spoločností sa za posledné štyri roky rozhodlo zrušiť slovenské sídlo a usadilo sa v zahraničí. Najsilnejší bol rok 2016, kedy zo Slovenska odišlo 2 425 firiem. Vlani to bolo o 36 podnikov menej. „Najväčší záujem je o zmenu sídla do Maďarska, kam odišlo z celkového počtu až 2 515 podnikov. Už dlhodobo označujeme susedné Maďarsko za akýsi novodobý daňový raj, keďže postupný, aj keď pomalší, odliv slovenských spoločností do tejto krajiny začal pred takmer ôsmimi či deviatimi rokmi.

Už v tom čase mali Maďari nižšiu daň z príjmov právnických osôb ako Slovensko, dnes ju majú dokonca najnižšiu v celej Európskej únii, len deväťpercentnú oproti našej 21-percentnej,“ hodnotí analytička Bisnode Petra Štěpánová. V Maďarsku v súčasnosti aktívne podniká viac ako desať tisíc našich spoločností.

„Podnikatelia sa zaujímajú aj o Českú republiku, do ktorej podľa dát z našich databáz odišlo za posledné štyri roky 2 089 podnikov.“ Ďalším štátom, kam sa slovenské firmy často sťahujú, je Rumunsko, ktoré sa za ostatné roky vždy pohybuje v prvej pätici top krajín, ale aj Poľsko. „Najčastejšie príčiny odchodu sú nižšie dane, nižšie náklady na pracovnú silu, či výška zdanenia dividend,“ spresňuje P. Štěpánová.

Údaje vyplývajú za analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode. Podľa nej na Slovenskú podniká 262 804 právnických osôb (akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným). Počet tých, ktoré od roku 2014 odišli z nášho trhu, tak predstavujú 3,6 percenta z celkového aktuálneho počtu.

„Z historických dát vidíme, že odliv ustupuje najmä v čase, kedy sa darí aj ekonomike,“ spresnila P. Štěpánová. Najčastejšie presun firmy do zahraničia realizovali spoločnosti v sektore veľkoobchodu, maloobchodu a opráv motorových vozidiel (2 363 firiem od roku 2014).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *