Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Do parlamentu prichádza viacero návrhov na zníženie firemných daní

Dane 10.09.2019 | 12:31 0 Komentárov

Doba odpisovania elektromobilov sa skráti na dva roky. Navrhuje to novela zákona o dani z príjmov. Ide tak o skrátenie bežnej doby odpisovania osobných áut štyri roky na polovicu.

Novela tak zavedie osobitnú odpisovú skupinu pre elektromobily. Zmena je súčasťou Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR.

Ministerstvo financií okrem toho navrhuje viaceré zmeny v dani z príjmov. Pôjde napríklad o vytvorenie tzv. kategórie mikrodaňovaníkov. Budú sem patriť podnikatelia, ktorých príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahnu sumu 49 790 eur. Mikrodaňovníci budú mať nové zvýhodnenia.

Pôjde napríklad o predĺženie odpočtu daňovej straty na päť rokov, zavedenie flexibilnosti v odpisovaní hmotného majetku s výnimkou nehnuteľností a iné. Podľa údajov ministerstva financií, bude do tejto kategórie spadať približne 50 percent zo všetkých daňovníkov.

„Našim cieľom je zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku a chceme zároveň pomôcť malým a stredným podnikateľom. Preto zavádzame novú kategóriu mikrodaňovníkov, ktorí budú mať rôzne zvýhodnenia, napríklad pri odpisovaní majetku“, uviedol na margo plánovaných zmien minister financií Ladislav Kamenický.

Ďalšou zmenou by malo byť opatrenie na podporu podnikateľov a firiem pri investíciách do výskumu a vývoja. V súčasnosti zákon umožňuje odpočet daňových výdavkov na výskum a vývoj vo výške 100 percent. Ministerstvo financií SR po novom navrhuje, aby si firmy a podnikatelia mohli uplatniť odpočet výdavkov vo výške 150 percent od budúceho roku a 200 percent od roku 2020.

Súčasťou novely je aj návrh na zvýšenie príspevku na ubytovanie, ktorý by mal ešte vo väčšej miere motivovať nezamestnaných ľudí nájsť si prácu aj mimo svojho bydliska. Zamestnávateľ bude môcť zamestnancovi prispieť na tento účel sumou 100 eur, ktorú si zamestnávateľ uplatní ako daňový výdavok. Príspevok bude zároveň pre zamestnanca nezdaniteľným príjmom.

Na rokovanie NR SR smeruje aj návrh, ktorý by mal zjednodušiť a zefektívniť používanie elektronických registračných pokladníc. Od januára by sa mala predĺžiť lehota na odosielanie údajov do systému e-kasa v off-line režime zo súčasných 48 hodín na 96 hodín a skrátiť by sa mala aj doba vytlačenia bločku priamo na predajnom mieste.

Ministerstvo financií SR a Finančná správa SR však zároveň bojujú proti neplatičom daní. Ďalšia úprava daňového poriadku prináša viacero zmien. Jednou z nich je aj zavedenie daňovej exekúcie zadržaním vodičského preukazu. Slovensko tak bude prvou krajinou v EÚ, ktorá bude uplatňovať tento inštitút v oblasti daní.

O všetkých týchto zmenách začnú poslanci rokovať v stredu 11.septembra popoludní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial