Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Dobieha nemecký Volkswagen vlastná minulosť?

Najväčšiu nemeckú automobilku v poslednej dobe doháňa jeden škandál za druhým. Riešiť tak musí kauzu s manipuláciami dieselových motorov, aféru okolo údajného kartelu s ďalšími nemeckými automobilkami a teraz tiež veľmi nepríjemné informácie týkajúce sa údajnej pomoci nacistickému zločincovi. 

Nemecká automobilka Volkswagen po druhej svetovej vojne vo svojej pobočke v Brazílii osem rokov zamestnávala hľadaného nacistického vojnového zločinca Franza Stangla, zodpovedného za smrť státisícov ľudí, a dokonca mu po jeho zatknutí v roku 1967 odporučila vlastného právnika. Vyplýva to aspoň z rešerší dvoch nemeckých médií NDR a Süddeutsche Zeitung.

Pred niekoľkými dňami informovali nemecké médiá o tom, že Volkswagen spolupracoval s brazílskou vojenskou diktatúrou, viedol čiernu listinu vlastných zamestnancov s uvedením ich politickej orientácie a umožňoval na základe nej zatýkanie ľavicovo orientovaných pracovníkov a ich prenasledovanie na pracovisku.

Teraz vychádza najavo, že k pravicovým extrémistom bol Volkswagen v niektorých prípadoch naopak naklonený. Rakúšan F. Stangl, ktorý za druhej svetovej vojny velil vyhladzovacím táborom v Sobibore a Treblinke, v ktorých dovedna zahynul cez milión Židov, pracoval v brazílskej továrni Volkswagenu v rokoch 1959 až 1967.

„Volkswagenu v Brazílii je úplne jedno, k akej náboženskej skupine kto prináleží,“ vysvetľoval neskôr zvláštnym spôsobom šéf automobilky v krajine Friedrich Wilhelm Schultz-Wenk. F. Stangl pracoval dokonca pod vlastným menom. Ako však poznamenávajú nemecké médiá, v jeho prípade nešlo vôbec o jeho náboženské presvedčenie, ale o to, že bol vojnovým zločincom.

Automobilka mu podľa dvoch médií ponúkla pomoc aj potom, keď bol 28. februára 1967 zatknutý a bolo teda celkom jasné, o koho ide. Štanglová žena sa vtedy vraj obrátila na Volkswagen a ten niekdajšiemu šéfovi dvoch vyhladzovacích táborov odporučil svojho právnika. Na to si následne sťažovala židovská komunita na nemeckom konzuláte v Sao Paule. Ako konzulát zasiahol, nie je jasné, F. Stangla ale nakoniec zastupoval iný právnik, ktoré mu zaplatilo Rakúsko.

F. Stangl bol v júni 1967 vydaný do Nemecka a v decembri 1970 v Düsseldorfe odsúdený na doživotné väzenie za podiel na vražde najmenej 400 tisíc ľudí. Vo väzení zomrel už v júni nasledujúceho roka.

Automobilka Volkswagen v Brazílii pôsobí od roku 1953 a zamestnáva tu zhruba 20 tisíc ľudí. V krajine vládla v rokoch 1964 až 1985 vojenská diktatúra. Počas tejto doby prišli o život stovky ľudí a tisíce sa stali obeťou mučenia.

Zdroj: ČTK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *