Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Dobré časy pre akcie by mali pokračovať

Investície 14.01.2020 | 14:58 0 Komentárov

Najnovšie čísla OECD ukazujú, že globálna ekonomika sa na čele s Áziou zotavuje. Akciové trhy môžu preto ďalej rásť.

Stratégiou Saxo Bank je v súčasnosť zamerať sa viac na akcie z Európy a rozvojových krajín, naopak ustúpiť z amerických akciových trhov.

Výsledková sezóna firiem, ktorá začína tento týždeň, dokazuje, že investori sa pozerajú ďalej ako na súčasné nie veľmi pozitívne výsledky firiem. Najlepším sektorom budú pravdepodobne technológie.

Naša pozícia na akciovom trhu vyplýva z dvoch predpokladov:

  1. Akciovým trhom sa v dobrých časoch pre ekonomiku historicky darí.
  2. Európa bude z oživenia v Ázii ťažiť viac ako USA.

Naše predpoklady sa zatiaľ potvrdzujú. Akcie z rozvojových trhov rastú rýchlejšie ako tie americké, hoci európske akcie zatiaľ trochu zaostávajú. Dokazujú to aj dobré exportné výsledky Južnej Kórei, ktorá slúži ako indikátor pre globálnu ekonomiku. Vývoz tu rastie rýchlejšie, ako sa očakávalo.

Globálna ekonomika sa podľa najnovších výsledkov OECD slušne zotavuje. Je tak už ďaleko od svojho minima z augusta minulého roka. Riziko recesie americkej ekonomiky v nasledujúcich 12tich mesiacov podľa predpovedných modelov kleslo. Je ešte stále na úrovni 32 percent, no zdá sa, že vládam a centrálnym bankám sa opäť raz podarilo vyhnúť sa recesii.

Valuácie akcií však opäť narástli. Prekonali tak doterajší vrchol z januára 2018 a sú tak už zhruba na nebezpečnej úrovni z roku 2007. Americké akcie sa s valuáciami približujú úrovniam pred dot.com bublinou zo začiatku milénia.

Pozorujeme, že investori predpokladajú, že súčasné veľmi nízke úrokové sadzby budú trvať dlhé obdobie. V tomto prostredí dokáže aj nízky rast ekonomiky, stabilný prísun likvidity a stabilné firemné výsledky povzbudiť ceny akcií.

Hoci sme si vedomí viacerých rizík pre akciové trhy, náš výhľad preto zostáva pozitívny. Investori očakávajú pozitívne výnosy a necítia potrebu zabezpečovať sa rôznymi nástrojmi proti náhlemu poklesu. Je to pozitívne z krátkodobého hľadiska, no na druhej strane to vytvára riziko, keď príde k prirodzenej únave trhov.

Výsledková sezóna, ktorá sa práve začína, pravdepodobne potvrdí, že pôjde o už štvrtý kvartál, kedy zisk na akciu v USA medziročne klesá. Investori sa však pozerajú viac do diaľky. Keď lepšie ekonomické prostredie vytvorí prajné prostredie pre firmy, bude sa naďalej dariť aj ich akciám. Očakávame, že najlepšie výsledky za minulý štvrťrok vykáže technologický sektor, spolu s finančnými a zdravotníckymi spoločnosťami.

Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *