Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Dobré správy nevydržali dlho

Európske akcie otvorili štvrtkovú seansu v pluse, no z počiatku pozitívny vývoj bol v závere obchodovania vymazaný znížením úverového ratingu Portugalska. Rast nahor naštartovali prekvapivo dobré makroekonomické údaje z Nemecka.

Podnikateľská klíma v Nemecku sa v novembri prekvapivo zlepšila na úroveň 106.60 bodov. Pôvodne sa očakávalo jej zhoršenie na 20 mesačné minimum na úrovni 105.2 bodov. V poobedňajších hodinách však prišla správa, že ratingová agentúra Fitch poslala portugalský úverový rating do neinvestičného pásma. Rating znížila z BB+ na BB- s odôvodnením fiškálnej nerovnováhy, vysokého dlhu a negatívneho výhľadu do budúcna. Akcie tak vymazali predchádzajúce zisky a vrátili sa k úrovniam z konca stredajšej seansy. Negatívnou správou bolo aj opätovne odmietnutie akejkoľvek formy nových euro dlhopisov. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že v súčasnej situácií predstavujú nepotrebné a neprimerané riešenie.

Hlavné akciové indexy uzavreli obchodovanie nasledovne: FTSE 100 -0.24 %, CAC 40 -0.01 % a DAX -0.54 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 mierne stratil zo svojej hodnoty, keď si odpísal -0.15 % a zavrel na hodnote 219.98 bodov. Burzy USA zostali počas štvrtka zatvorené z dôvodu sviatku dňa vďakyvzdania. V piatok bude v USA skrátené obchodovanie do 19:00 CET.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *