Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dobré správy z USA pomohli akciám

Investície 30.04.2013 | 22:21 0 Komentárov

Spotrebiteľská dôvera a ceny domov v USA pomohli akciám k rastu: CAC 40 –0,31%, FTSE 100 –0,43%, DAX +0,51%, Dow Jones IA +0,14%, S&P 500 +0,25%, Nasadq +0,66%.

Podrobnejší pohľad na trhy pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy:

  • Ázia: Ázijské akciové indexy uzavreli svoju obchodnú seansu prevažne v zelených číslach. Dôvodom boli dobré výsledky z USA ako aj presvedčenie, že centrálne banky budú ďalej podporovať globálnu ekonomiku svojimi stimulmi (Nikkei –0,17%, Hang Seng + 0,69%, S&P/ASX 200 + 1,28%).
  • Čína: Deň voľna.
  • Japonsko: Po včerajšom dni voľna, vyšlo dnes hneď niekoľko údajov. Všeobecný tón je pozitívny. Výdavky domácností na ročnej báze vzrástli silno hore o 5,2% (očak. 1,8%). Údaj je dôležitý, pretože poukazuje na ekonomické zdravie a ochotu spotrebúvať. Nezamestnanosť klesla na 4,1% z 4,3% (očak. 4,2%), čo je tiež pozitívne, ale o niečo horší bol údaj o maloobchodných predajoch –0,3% z roka na rok (očak. +0,5%). Údaj aj keď vyšiel horšie, nepredstavuje obrovskú hrozbu pretože ešte pred mesiacom bol na –2,2%. Došlo teda k zlepšeniu, aj keď očakávania boli silnejšie. Pozitívne vyšli aj čísla o počte výstavby nových domov +7,3% z minulomesačných 3% (očak. 5,7%).
  • Komodity: Ropa WTI dnes počas ázijského obchodovania oslabila zo svojich najvyšších úrovní za posledné 3 týždne. Zásoby ropy sú momentálne veľmi vysoké a nachádzajú na úrovniach spred 20 rokov. Obchodníci sa obávajú aj nižšieho globálneho dopytu po tejto komodite na základe makro údajov, ktoré prichádzajú v posledných týždňoch z globálnych trhov.
  • USA: Ministerstvo financií očakáva, že v tomto štvrťroku splatí 35 miliárd USD zo štátneho dlhu USA. Ide o prvé zníženie za posledných 6 rokov. Súčasná úroveň dlhu je na úrovni okolo 16 triliónov USD.
  • EU: Miera nezamestnanosti dosiahla v marci 2013 v rámci EU historické maximá na úrovni 12,1%. CPI index spotrebiteľských cien sa prepadol o 1,2% (úroveň inflácie). Je to najmenšia úroveň od roku 2010. To naznačuje prepad cien tovarov a služieb v rámci EU, takže o zotavovaní EU ekonomiky sa nedá zatiaľ ani uvažovať.
  • Kanada: HDP vzrástol za posledný mesiac o 0,3%, čo je viac než očakávali analytici 0,2%.
  • USA: Konečne sa po niekoľkých týždňoch objavujú aj pozitívne makroekonomické dáta v USA. Spotrebiteľská dôvera rastie rýchlejším tempom. Dnes zverejnené údaje hovoria o úrovni 68,1 bodu (očak. 61,4). Pre americkú ekonomiku, kde spotrebiteľstvo zastáva primát, toto vytvára dobré predpoklady. Aj keď prichádzali horšie správy v predchádzajúcich týždňoch, pozitívom pre oživenie ekonomiky je opäť silnejší trh nehnuteľností. S&P/Case-Shiller Home Price Indices, ktorý meria ceny nehnuteľností vzrástol vo februári o 9,3% (očak. 9%). Sklamaním však dnes bol chicagský index nákupných manažérov (PMI) 49 (očak. 52,5).

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Pevoni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *