Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Dočasné upokojenie na trhoch

Investície 21.05.2012 | 22:37 0 Komentárov

V pondelok sme sa na trhoch dostali po najhoršom týždni od septembra 2011 opäť k rastu a na globálnych akciových trhoch sme boli svedkami korekcie strát z minulého týždňa. K tomuto zlepšeniu nálady na trhu prispel víkendový summit G8, na ktorom popri iných témach rezonovala predovšetkým otázka riešenia európskej krízy, avšak k dohode na príliš významných veciach nedošlo. Výsledkom rokovaní bolo len vyjadrenie názoru na podporu zotrvania Grécka v eurozóne a podpory ekonomického rastu, spolu z dodržiavaním fiškálnej zodpovednosti.   

Európske akciové indexy uzavreli dnešné obchodovanie v zelenom: FTSE 100 +0.70 %, CAC 40 +0.64 %, DAX +0.95 %. Ku vzájomnej konfrontácií môže prísť medzi Nemeckom a Francúzskom, pretože francúzsky prezident Hollande podporuje myšlienku spoločných eurobondov, zatiaľ čo Nemecko potvrdilo informáciu, že túto myšlienku nepodporuje. Pre zaujímavosť miera nezamestnanosti na Slovensku klesla z marcových 13.7 % na aprílových 13.4 %.

Hlavné ázijské akciové indexy uzavreli obchodovanie v zelenom: Nikkei 225 si pripísal +0.26 % a obchodovanie ukončil na úrovni 8633.89 bodu. Čínsky Shanghai Composite si pridal +0.16 % a seansu uzavrel na úrovni 2348.30 bodu. Jen v pondelok oslabil voči väčšine hlavných mien, po tom ako Bank of Japan avizovala, že tento týždeň dodá do japonskej ekonomiky ďalšie stimuly na podporu ekonomického rastu.

Potom, čo sa upokojil chaos z minulého týždňa v Európe, pozitívna nálada sa vrátila aj do USA. Akciové indexy a predovšetkým NASDAQ ostali imúnne aj voči poklesu cien akcií spoločnosti Facebook a uzavreli seansu nasledovne: NASDAQ +2.46 %, S&P 500 +1.55 % a DJIA +1.09 %. Akcie Facebooku padali už v pre-market obchodovaní pod alokačnú cenu 38 USD a pokles pokračoval aj po otvorení US trhov. Počas dňa akcie zaznamenali stratu až 13 %. Potvrdzujú sa tak názory mnohých analytikov, že piatkové IPO bolo nadhodnotené a Facebook nesplní očakávania rýchleho rastu.

Zdroj: Miroslav Blahušiak, junior analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *