Pondelok 20. január. Meniny má Dalibor

Dôchodcovia, pozor na vianočné zadlžovania, upozorňujú exekútori

Slovenská komora exekútorov upozorňuje dôchodcov a sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, na nezdravé zadlžovanie sa pred Vianocami. To môže mať podľa nej katastrofálny dopad na finančnú situáciu takýchto občanov.

„Pod vplyvom agresívnej reklamy sú najmä seniori náchylní znížiť svoju obozretnosť a prijať na seba finančné bremeno, ktoré nezodpovedá ich reálnym možnostiam. Žiaľ, dlhová špirála, na začiatku ktorej boli štedrejšie Vianoce, sa môže skončiť aj exekúciou,“ konštatuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová. 

Exekútori ďalej upozorňujú na marketingové kampane nabádajúce k predvianočným nákupom. Profesionálne vyvolávané emócie privedú neraz nízkopríjmové skupiny k nebankovým spoločnostiam, ktorých úverové podmienky sa môžu blížiť až k úžere, uvádza komora exekútorov.

Všetci záujemcovia o pôžičky by si mali pred podpisom zmluvy dôkladne preštudovať úverové podmienky a všetky súvisiace poplatky. Smerodajná by mala byť ročná percentuálna miera nákladov – RPMN, ktorá hovorí o preplatení úveru. Nie výška splátky. Nákupnému rozhodnutiu by malo predchádzať dôkladné zváženie nevyhnutnosti výdavku.

V prípade podpísania nevýhodnej zmluvy býva už zvyčajne neskoro a podmienky je treba plniť. „Zákon platí pre všetkých rovnako a neberie do úvahy emočné rozpoloženie, v ktorom sme na seba prebrali finančné záväzky. Preto je zvýšená opatrnosť a racionálny prístup pred Vianocami skutočne namieste,“ hovorí S. Kolesárová. 

Slovenská komora exekútorov v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré neskôr vedú až k exekúcii.

Zdroj informácií: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *