Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Dôchodky by na budúci rok mali vzrásť o 2%

Penzia Peter Apolen 09.09.2016 | 09:20 0 Komentárov

Poslanci Národnej rady SR pravdepodobne schvália návrh, podľa ktorého by mali dôchodky na budúci rok vzrásť plošne o dve percentá. Nebude sa teda používať každoročný vzorec zvyšovania podľa inflácie a rastu miezd. Toto zvýšenie by totiž bolo „neakceptovateľné“.

Jednorazové zvýšenie dôchodkov navrhuje v novele zákona o sociálnom poistení Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Návrh smeruje už do druhého čítania.

Pravidelne každý rok sa penzie zvyšujú o sumu určenú percentom, ktoré z 90 percent určuje medziročný rast spotrebiteľských cien a z 10 percent medziročný rast priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky podľa Štatistického úradu SR. Vzhľadom na to, že ceny klesajú, by sa dôchodky v roku 2017 zvýšili len o minimálnu sumu. Ak by ostal v platnosti súčasný zákon, v budúcom roku by sa dôchodky na Slovensku zvyšovali o 1,40 eura. .

„V záujme toho, aby sa zabezpečilo zvyšovanie dôchodkových dávok v istej primeranej a dôchodcovskou verejnosťou akceptovateľnejšej sume, sa pevná suma zvýšenia v roku 2017 určí najmenej ako dve percentá z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku,“ píše sa v návrhu.

Zvýšiť sa má aj úrazová renta, pozostalostná úrazová renta, maximálna suma jednorazového odškodnenia, maximálna suma náhrady nákladov spojených s liečením a maximálna suma náhrady nákladov spojených s pohrebom.

Minister práce Ján Richter uviedol, že na valorizáciu dôchodkov bude dostatok peňazí. „V rámci rezortu prijmem isté opatrenia smerom k rozpočtu pre budúce obdobie. Pripravujeme napríklad ročné zúčtovanie odvodov, ktoré by malo v konečnej miere pomôcť aj štátnemu rozpočtu,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *