Streda 26. február. Meniny má Viktor

Dôchodok stúpne na budúci rok o necelých 5 eur

Penzia Peter Apolen 08.09.2014 | 15:24 1 Komentár

Starobný dôchodok od januára budúceho roka stúpne 4,9 eura. Ide o zvýšenie o 1,25 percenta priemernej mzdy, ako určuje zákon. Predčasným starobným penzistom vláda pridá mesačne 5 eur.

Pridané dostanú i invalidný dôchodcovia. V prípade, že je ich pracovná schopnosť znížená o viac ako 70 percent dostanú mesačne viac o 4,4 eura. Ak je to menej zvýši sa dôchodok o 2,5 eura. Vdovský a vdovecký dôchodok sa zvýši o 3,2 eura a sirotský dôchodok o 1,7 eura. 

Dôchodok sa zvyšuje o pevnú sumu už tretí rok po sebe. Tá sa stanovuje výpočtom na základe koeficientu určeného z rastu spotrebiteľských cien a rastu priemernej mzdy. Koeficient pozostáva zo 70 percent z medziročnej zmeny spotrebiteľských cien a z 30 percent zo zmeny priemernej mzdy. Výsledok sa následne násobí priemerným dôchodkom, čo určí pevnú sumu zvýšenia dôchodku.

Priemerná mzda sa v prvom polroku tohto roka zvýšila o 4,4 percenta. No spotrebiteľské ceny klesli o 0,1 percenta. Výsledkom je koeficient 1,25 percenta. Podiel váhy inflácie vo výpočte sa bude každým rokom zvyšovať. Takto sa bude dôchodok vypočítavať až do roku 2018, keď bude rast dôchodkov ovplyvňovať už len inflácia. 

Jedna odpoveď na “Dôchodok stúpne na budúci rok o necelých 5 eur”

  1. ALOJZIA CHATRNUCHOVA píše:

    DOBRY DEN JA SA CHCEM SPYTAT žE ZA MOJICH 43 ROKOV MAM DOCHODOK 360EUR ZDA SA MI TO MALO MOJE ZNAME TAK ISTO ISLI A MAJU OVELA VIAC AKO JA ZA TIE ROKY SI ZASLUžIM VIAC

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *