Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Dočkáme sa novej dohody, alebo ďalšieho odkladu brexitu?

Makroekonomika 16.10.2019 | 17:27 0 Komentárov

Hodiny tykajú a Borisovi Johnsonovi sa kráti čas. Na dosiahnutie dohody zostáva už len pár dní. Od 19.októbra sa totiž začnú uplatňovať ustanovenia „Zákona Benn“, ktorý by automaticky viedol k tretiemu predĺženiu dátumu odchodu Británie z EÚ, pravdepodobne na koniec januára 2020.

Nádej na dosiahnutie dohody ešte v tomto termíne v posledných dňoch opäť ožila. Náš základný scenár však zostáva nezmenený. Myslíme si, že dôjde k predĺženiu platnosti článku 50, čo by mohlo otvoriť dvere pre predčasné voľby koncom novembra, alebo začiatkom decembra.

Existuje niekoľko technických a politických problémov, ktoré bránia tomu, aby sa brexit uskutočnil už 31. októbra. Otázka brexitu rozdeľuje britský parlament a nasledujúce dni budeme s napätím sledovať, či sa podarí nájsť väčšinový konsenzus.

Nedávno som sa rozprával s dobrým priateľom, ktorý pracuje v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore v Bruseli. Vravel, že nikto na britskej strane nemá potuchy, čo bude nasledovať. Neistota je preto vysoká.

Predstavte si, že by na poslednú chvíľu došlo k prekvapeniu a na zasadnutí Európskej rady sa 17. októbra objaví dohoda. Poslancom by zostali len dva dni na preskúmanie nového znenia dohody a na hlasovanie o jednom z najdôležitejších zákonov ovplyvňujúcich budúcnosť Spojeného kráľovstva. Británia preto podľa mňa určite požiada o predĺženie.

Okrem toho nie je pravdepodobné, že by proeurópska opozícia uľahčila predsedovi vlády B. Johnsonovi situáciu, hoci aj v prípade, že by došlo k dosiahnutiu dohody. Mali by sme sa preto pripraviť na obštrukcie zo strany aliancie za zotrvanie Británie v EÚ.

Odporcovia brexitu budú pravdepodobne naliehať, aby boli všetky dohody dojednané s EÚ potvrdené v referende, čo by si vyžiadalo predĺženie až o šesť mesiacov. Preto sa zdá, že najpravdepodobnejším scenárom je nový odklad brexitu.

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Tagy Brexit

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *