Utorok 22. január. Meniny má Zora

Dohoda o zmrazení ťažby ropy je stále v nedohľadne

Investície 28.09.2016 | 08:50 0 Komentárov

Stretnutie producentov ropy, ktoré sa koná tento týždeň v Alžírsku, pravdepodobne nič nové neprinesie. „Bude to konzultačné stretnutie,“ vyhlásil saudský minister energetiky Chálid Fálih. Problémom je totiž to, že ani jedna zo zúčastnených strán nechce pripustiť zmrazene ťažby.

Dôvodom pre pesimistické vyhliadky sú stále príliš veľké rozdiely v názoroch Saudskej Arábie, Iránu a Ruska na zmrazenie ťažby.

Neformálne rokovania Medzinárodného energetického fóra sa začnú v stredu 28. septembra popoludní. Členovia ropného kartelu OPEC sa stretnú aj s veľkými producentmi ropy, ktorí nie sú členmi tejto organizácie, napríklad s Ruskom.

OPEC a Rusko sa snažia obnoviť rovnováhu medzi ponukou a dopytom po rope. Nadmerné dodávky na trh po spustení technologicky náročnej ťažby z bridlíc, najmä v USA, totiž od polovice roka 2014 stlačili cenu ropy o viac ako polovicu.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje minulý týždeň uviedla, že Saudská Arábia je ochotná znížiť produkciu ropy, ak bude súhlasiť so zmrazením svojej ťažby aj Irán. To by bol výrazný posun Rijádu, ktorý dovtedy o redukcii svojej ťažby diskutovať odmietal.

Viacerí delegáti OPEC však odvtedy naznačili, že pozície Rijádu a Teheránu sú stále veľmi vzdialené. Irán, ktorého produkcia stagnuje na úrovni 3,6 milióna barelov denne, trvá na svojom práve zvýšiť ťažbu na približne 4,1 – 4,2 milióna barelov/deň, čo je zhruba úroveň pred vyhlásením sankcií Západu. OPEC však chce, aby Irán zmrazil ťažbu pod štyrmi miliónmi barelov denne. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *