Streda 01. apríla. Meniny má Hugo

Dohodne si Grécko podmienky ďalšej finančnej pomoci??!

Streda si pre nás nepripravila zaujímavosti z pohľadu ekonomického kalendára, ale na fundamenty nebola skúpa. Grécko sa postaralo o pritiahnutie pozornosti investorov. Nová grécka vláda prostredníctvom svojho hovorcu vyjadrila nesúhlas s privatizáciou svojich dvoch najväčších prístavov.

Týmto krokom zmarila plány čínskej spoločnosti Cosco. Tá plánovala kúpiť 67 %tný balík spomenutých dvoch prístavoch. Ich kúpou si chceli otvoriť cestu na trhy južnej Európy. 

V stredu sa očí obchodníkov sústredili najmä na výsledok stretnutia ministrov financií eurozóny v Bruseli. Menoví obchodníci očakávali nevôľu Grécka dokonca možný hair cut.  Poľahky sa to dalo odvodiť z rétoriky ministra financií  Yanisa Varoufakisa, ktorý sa vyjadroval pred začiatkom stretnutia ministrov o nemožnosti splatenia gréckeho dlhu v celej hodnote. V priebehu dňa sa to odzrkadľovalo na hlavných menách.

Euro na páre s americkým dolárom v priebehu dňa klesalo a naopak USDJPY rástlo k rezistencii 120.60. V pozadí európskeho stretnutia sa odohrávalo v Rusku možno ešte dôležitejšie. Ministri zahraničných vecí Grécka, Kotazis, a Ruska, Lavrov sa stretli a výsledkom ich stretnutia boli dve zaujímavé vyjadrenia. Lavrov sa vyjadril, že Rusko je ochotné zvážiť prípadnú pomoc Grécku ak o ňu požiada. O druhé vyjadrenie sa postaral Kotzias, ktorý povedal, že Grécko je ochotné byť prostredníkom medzi EU a Ruskom. 

Európske trhy čakali na výsledok zasadnutia v celku pokojne s jemnou prevahou medvedej nálady. Začiatok stretnutia bol totiž naplánovaný v čase uzatvárania európskych parketov, ktoré dosiahli takýto close: DAX –0.03 %, CAC –0.43 % a EU –0.32 %. Americké benchmarky uzatvorili roztržito po  dni plnom vzostupov a pádov  DJIA –0.04 %, NASDAQ +0.28 % a SPX –0.25 %. 

Jediným fundamentom z ekonomického kalendára boli správy o stave zásob ropy v americkom Cushingu. Cena ropy začala po zverejnení vyšších ako očakávaných dátach klesať prudko na juh. USA totiž operuje so zásobami, ktoré sú na 80-ročných maximách. Môže za to zvyšujúca sa produkcia amerických ťažiarov. Ani ich snahy o znižovanie množstva využívaných vrtov s úmyslom stabilizácie ceny nemajú veľký trhový význam. WTI sa s americkým closeom prepadá o  –1.56 % na cenu 49.23 USD/barel a Brent o -2.59 % na cenu 54.97 USD/barel. 

Ing. Lukáš Lóci,  analytik Capital Markets o.c.p., a.s. 

Tagy Grécko trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *