Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Doplnkové dôchodkové spoločnosti: Tretiemu pilieru hrozí zánik

Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností upozorňuje, že avizované zmeny v pilieri predznamenávajú jeho „faktický zánik“. Asociácii sa nepáči, že zamestnanec bude platiť odvody aj zo sumy, ktorú mu na sporenie poskytol zamestnávateľ.

DDS-ky považujú sporenie v treťom pilieri za „dobrovoľné odvody“, ich zahrnutie do vymeriavacích základov preto považujú za platenie „odvodov z odvodov“. V treťom pilieri je približne 750 tisíc ľudí.

Asociácia spochybňuje argumenty, že takýmto spôsobom je možné zvýšiť rozpočtové príjmy. Pokiaľ štát zahrnie príspevok zamestnávateľa do vymeriavacieho základu, stratia podľa nej motiváciu a prestanú príspevok platiť. Štát tak nezíska žiadne dodatočné odvody z príspevkov, s ktorými počíta a nezvýši svoj príjem. Naopak, výsledkom bude zníženie hodnoty majetku každého sporiteľa.

Asociácia zdôrazňuje, že všetky doterajšie vlády bez rozdielu politického zafarbenie, tretí pilier podporovali. Súčasný návrh má byť v rozpore s logikou systému trojpilierového dôchodkového zabezpečenia tak, ako sa Slovensku v uplynulých rokoch vyvíjal. Je aj v príkrom rozpore s trendom, kde vlády vyspelých krajín EÚ alebo USA dobrovoľného dôchodkové sporenie svojich obyvateľov podporujú a stimulujú.

Likvidáciou III. piliera by sa zničil model, kde sú zamestnávatelia motivovaní podporovať dôchodkové sporenie svojich zamestnancov a zásadne by sa oslabila dlhodobo budovaná a kultivovaná filozofia viac zdrojového financovania dôchodkov. Systém III. piliera je dnes už dávno pevnou súčasťou sociálnych politík jednotlivých zamestnávateľov, prispieva ku stabilite pracovnej sily, je bezpečný a podlieha efektívnej kontrole NBS. Z dlhodobého hľadiska pôsobí ako jednoznačný nástroj na znižovanie sociálneho napätia a potreby sociálnych dávok, čím v konečnom dôsledku odľahčuje štátny rozpočet.

Plánovaná zmena ovplyvní aj predaj cez sprostredkovateľské siete: „Otázka je, do akej miery spoločnosti budú mať záujem na novom obchode. Dnes sme fungovali spôsobom, že boli zamestnávateľské zmluvy a zamestnanci si u zamestnávateľa vyberali niektorú spoločnosť,“ hovorí viceprezident ADDS Viktor Kouřil. „V momente, keď zrušíme zamestnávateľský princíp tretieho piliera, tak sa dostávame na trh štandardných agentských sietí. To znamená, že neoslovujeme zamestnávateľa, ale priamo ľudí. Z pohľadu regulácie nie sme schopní upraviť produkt tak atraktívny, ako ho vedia urobiť konkurenčné inštitúcie.“

Minister financií Ivan Mikloš argumentuje spravodlivosťou: "Podobné produkty sporiace alebo poistné takéto zvýhodnenie nemajú a považujeme to za deformáciu trhu. Samozrejme ten výdavok zamestnávateľa ostal odpočítateľnou položkou od základu dane." Zároveň dodáva, že o zrušení uvažovali už v roku 2004 pri daňovej reforme: "Nakoniec sme túto výnimku ponechali z toho dôvodu, aby sa ten segment rozbehol. On sa rozbehol, ale nevidíme dôvod, aby sme jeden typ privilegovali pred iným."

Zdroj: TS ADDS.

Jedna odpoveď na “Doplnkové dôchodkové spoločnosti: Tretiemu pilieru hrozí zánik”

  1. Anonym píše:

    lebo z každého príjmu predsa potrebné zo zákona platiť aj odvody, nie ? Takže žiadne daňové úniky netreba. Následne sa tiež aktivizujú aj všakovaké pyramídové firmy typu Zločinecká Firma Podvodnícka, ktorá aj nezákonne uzatvárala zmluvy v II pilieri a takto uzatvorila cca 100 000 zmlúv proti zákonu 43/2004 Z.z. pod pokutou 20 mil. Sk, za jednu, takže dlhuje SR kolko ? 100 000 x 20 000 000 Sk ? A to nehovorím o obetiach ich zločineckého správania, dvojica slaboduchých promiskuitných parazitov, ktorej činnosť proti zákonom je širšia, ide aj o zneužívanie žien /prostitúcia, kupliarstvo/ riešené políciou SR… a aj o daňové podvody, aj o falšované telefónne karty, aj o sektárske sobotnajšie oblbovanie ľudí na tému finančnej nezávislosti,o ich účasť v Afizp /slovenskej/, Afiz /českej/…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *