Nedeľa 24. marca. Meniny má Gabriel

Dopyt po bytoch už klesá

Bývanie 09.04.2018 | 11:23 0 Komentárov

Dopyt po nových bytoch v Bratislave klesá. Ľudia si tu od začiatku roka dokonca marca kúpili 1041 bytov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom pokles o 15 percent. Čísla vyplývajú z analýzy realitnej spoločnosti Lexxus.

Dôvodom straty záujmu o byty sú podľa realitnej spoločnosti prísnejšie podmienky získavania hypotekárnych úverov. Cena však ešte stále rastie. Priemerná cena za meter štvorcový vzrástla medziročne o 12,1 percenta a medzikvartálne o 1,3 percenta.

„Podľa našich prvých údajov priemerná cena voľných bytov v Bratislave dosiahla ku koncu prvého kvartálu hodnotu 2596 eur s dph za m2. Ide tak o nové pokrízové maximum,“ uvádza Peter Ondrovič z realitnej kancelárie Lexxus.

Najviac bytov sa v prvom štvrťroku predalo v druhom bratislavskom okrese – 280. Naopak najmenej v prvom – 146.

Najdrahšia lokalita v hlavnom meste je centrum mesta, kde sa cena za m2 pohybuje na úrovni 3352 eur s dph. Jednu z najvyšších priemerných cien voľných bytov však má aj tretí okres, konkrétne 2656 eur s dph za m2. Priemerná cena bytov, ktoré sa predali, teda nie len bytov v ponuke, dosiahla podľa analýzy 2374 eur s dph za m2.

Ku koncu prvého štvrťroka je v Bratislave na základe prvých dát k dispozícii 3138 voľných bytov. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom tak ide o viac ako 14 percentný pokles. Na predaj sú byty v celkovo 105 projektoch, čo je rovnako ako pred rokom. Na trh prišlo v prvom kvartáli tohto roku sedem nových projektov, kde sa predáva dovedna 436 bytov.

Na základe údajov realitnej spoločnosti je v hlavnom meste SR v ponuke viac rozostavaných bytov ako už dokončených. Rozostavané byty tvoria až 88 percent z celkového objemu voľných bytov.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *