Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Saxo Bank: Dopyt po nových domoch v USA klesne

Predĺžená daňová zľava pre kupcov domov obalamutila americký trh s bývaním a dotlačila ho na ďalšie maximum, vďaka čomu predaje nových domov vyleteli od začiatku roka 2010 o 42%, zatiaľ čo predaje existujúcich domov vzrástli o 6%.

Tie reagovali oproti súčasnej verzii daňových zliav oveľa energickejšie na prvú daňovú zľavu, ale musíme mať na pamäti, že predaje existujúcich domov by sa mohli o niečo zvýšiť ešte v máji a júni, keď budú dokončené rozpracované predaje. Realizácia podpísaného (rozjednaného) kontraktu trvá zvyčajne jeden až dva mesiace a vzhľadom na to, že rozpracované predaje domov vzrástli od začiatku roka 2010 o 13 % (7,1 % v marci a 6,0 % v apríli), majú sa predaje existujúcich domov ešte predtým, než zamieria nadol, stále o čo oprieť.

Predajom nových domov, ako sa zdá, dochádza dych, pretože daňové zľavy sa dajú uplatniť len na nákupy uskutočnené najneskôr v apríli. Očakávame preto, že predaj nových domov začnú po odznení vplyvu daňových zliav pre kupcov znova klesať. Keď niečo dotuje – a daňová zľava pre kupca je jednoznačne dotácia – dopyt sa zvyšuje. Zrušte dotáciu, a dopyt sa zníži.

Nižšie predaje už indikuje niekoľko ukazovateľov vrátane týždňových počtov žiadostí o hypotéky na nákup domov, ktoré vyvrcholili 30. apríla a potom sa prepadli až na minimá roku 2010. Počty žiadostí dosahujú svoj vrchol zvyčajne mesiac alebo dva pred predajmi domov a signalizujú ďalší pokles v oblasti bývania. Je tomu tak aj napriek skutočnosti, že úroková sadzba u 30-ročnej hypotéky s pevnou sadzbou je o dosť nižšia ako 5 %, pričom v roku 2010 dosahuje v priemere približne 5,1 %.

Daňové úľavy pre záujemcov o kúpu nových domov podporili aprílové predaje nových domov natoľko, že HDP vykázané v 2. štvrťroku môže prekonať čísla za 1. štvrťrok; ak sa ale zameriame na ďalší výhľad do budúcnosti, dá sa očakávať, že oživeniu trhu s domami dôjde dych a že neprestajné strkanie prstov do daňových úľav a podobných vecí iba odďaľuje potrebné očistenie trhu s nehnuteľnosťami. Sledujte údaje o novej bytovej výstavbe a počte vydaných stavebných povolení, ktoré budú zverejnené 16. júna a budú prvým indikátorom dopytu po nových domoch, ktorý môžeme v nasledujúcich mesiacoch očakávať.

Zdroj: Mads Koefed, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *