Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Dôvera v slovenskej ekonomike je na 6 ročnom maxime

Indikátor ekonomického sentimentu [IES] podľa ŠÚ SR vo februári totiž vzrástol o 2,2 bodu oproti januáru na úroveň 105,6 bodu. Predstavovalo to najvyššiu hodnotu za ostatných 6 rokov. 

V rámci jednotlivých sektorov došlo vo februári k zhoršeniu dôvery iba v stavebníctve a v obchode. Priaznivý vývoj sa prejavil v priemysle, v službách a taktiež medzi spotrebiteľmi. IES už aktuálne prevyšuje nielen hodnotu rovnakého obdobia minulého roka [o 4,8 bodu], ale aj úroveň svojho dlhodobého priemeru, a to o 1,6 bodu.

Najvýraznejšie vzrástol indikátor dôvery v sektore služieb z 11,0 bodu v januári na 16,0 bodu vo februári. Ovplyvnené to bolo hlavne pozitívnym hodnotením aktuálneho dopytu, ale aj očakávaného dopytu. Dôvera v priemysle vzrástla na hodnotu 11,7 bodu z januárových 9,3 bodu, pod čo sa podpísal očakávaný rast priemyselnej produkcie a objednávok. Spotrebiteľská nálada sa vo februári taktiež zlepšila, keď indikátor vzrástol na –6,9 bodu z predchádzajúcej úrovne –7,2 bodu.

Pod vývoj indikátora sa podpísal lepší očakávaný vývoj zamestnanosti, finančnej situácie a úspor domácností. K zhoršeniu nálady došlo vo februári v stavebníctve, keďže indikátor klesol na –9,5 bodu vplyvom pesimistickejších očakávaní vývoja zamestnanosti aj objednávok. Zhoršila sa aj atmosféra v obchode, ktorého indikátor klesol zo 14 bodov na hodnotu 9 bodov.

Analytický tím Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *