Streda 19. február. Meniny má Vlasta

Dovolenka mimo eurozóny tento rok bude stáť viac

Chystáte na tento rok na dovolenku do krajín mimo erozóny? Mimo Ruska vás bude stáť viac. Euro totiž podstatne oslabilo. O zhruba pätinu vyjde dovolenka drahšie v USA a v Thajsku. O poznanie drahšie ale výjde i Egypt, Veľká Brinia, či Japonsko.

Máj je už v plnom prúde, čo nám pripomína obdobie blížiacich sa letných dovoleniek. Popularite sa ale čoraz viac tešia aj dovolenky v exotickejších destináciách, ktoré si môžeme vychutnať počas zimných mesiacov. To, akú destináciu si pre náš oddych zvolíme, závisi vo väčšine prípadov aj od ceny. Do tej sa, v prípade krajín neplatiacich eurom, okrem bežných nákladov na dopravu, ubytovanie, stravu alebo vreckového premietajú aj kurzové rozdiely.

Práve aktuálny vývoj eura voči viacerým zahraničným menám v tomto prípade Slovákom nehrá do karát. Na druhej strane však môže byť aspoň čiastočne vykompenzovaný napríklad nižšími cenami ropy alebo defláciou, resp. nízkou infláciou v tej – ktorej krajine. V nasledujúcom texte sa pozrieme na to, o koľko sa nám môže vplyvom slabšieho eura predražiť dovolenka vo vybraných „neeurových“ destináciách v porovnaní s rokom 2014 a tiež na to, aké sú dovolenkové návyky Slovákov.        

Kurz EUR a vybraných zahraničných mien [priemer za apríl 2014 a 2015]  

apríl 2014

apríl 2015

r/r zmena [%]

EURRUB (ruský rubeľ)

49,268

57,068

15,8%

EURTRY (turecká líra)

2,9361

2,8714

– 2,2%

EURJPY (japonský jen)

141,57

129,29

– 8,7%

EURGBP (britská libra)

0,8247

0,7231

– 12,3%

EUREGP (egyptská libra)

9,6477

8,2535

– 14,5%

EURTHB (thajský baht)

44,623

35,184

– 21,2%

EURUSD (americký dolár)

1,3811

1,0818

– 21,7%

Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa Bloomberg

 

Medzi obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov patrí bez pochýb Chorvátsko. Euro sa voči chorvátskej kune medziročne oslabilo len o pol percenta. Turistom by ale mohol dovolenku zlacniť aktuálny cenový vývoj v Európe, ktorá bojuje s defláciou. Inak tomu nie je ani v tejto stredomorskej krajine, kde priemerná miera inflácie za rok 2014 dosiahla úroveň – 0,2 percenta.

Pätina našincov ale dovolenkuje aj v krajinách mimo EÚ. Medzi tie sa v ostatných rokoch zaručene prepracovalo napríklad Thajsko, ako rozmanitá a relatívne cenovo dostupná krajina. Ak teda vycestujeme na vlastnú päsť, nákup jednotlivých tovarov a služieb v thajských bahtoch sa nám v tejto ázijskej krajine predraží o viac ako 21 percent.

Podobný scenár môžeme očakávať aj pri návšteve USA, ktoré Slováci vyhľadávajú aj za účelom nákupov či už oblečenia alebo elektroniky. Tie nás však v porovnaní s minulým rokom vyjdú drahšie, nakoľko euro je voči doláru slabšie o viac ako pätinu. V porovnaní s USA či Thajskom môže byť vďaka kurzovému vývoju cenovo výhodnejšia dovolenka v krajine vychádzajúceho slnka, Japonsku. Spoločná európska mena je totiž voči japonskému jenu aktuálne slabšia „len“ o necelú desatinu. Na druhej strane si v prípade týchto vzdialenejších destinácií priplatíme za letenku. Jej cenu by však v tomto období mohla tlačiť nadol ešte stále medziročne lacnejšia ropa o vyše – 35 percent.  

Slováci a dovolenka

49%

cestuje hlavne „za“ slnkom a plážou

36%

dovolenkuje „all – inclusive“

21%

dovolenkuje v krajinách mimo EÚ

16%

sa na dovolenku tento rok nechystá

4%

nedovolenkujú vôbec

Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa Eurobarometer, 2015

 

Medzi obľúbené a zároveň menej vzdialené destinácie patria Turecko a Egypt. Ak patríte k štyrom z desiatich dovolenkujúcich Slovákov, ktorí využívajú „all – inclusive“, za takýto balíček zvyčajne platíte ešte na Slovensku a v eurách. V takýchto prípadoch sa kurzový vývoj zvyčajne automaticky premietne do ceny samotného balíčka. Z tohto pohľadu ale v prípade Turecka obavy o drahšiu tohtoročnú dovolenku nie sú na mieste. Tá by mohla stáť podobne ako minulý rok, keďže euro je voči tureckej líre slabšie len o zhruba dve percentá. Citelnejšie to môže byť v prípade Egyptu, nakoľko naša mena je voči egyptskej libre medziročne slabšia až o – 14,5 percenta. 

Aj predĺžené víkendy v obľúbenej Veľkej Británií, s ktorou má Slovensko dostupné nízkonákladové spojenie, nás stoja viac. Euro totiž v priebehu roka stratilo voči britskej libre na sile viac ako – 12 percent. Hlbšie do peňaženky ale siahneme aj pri obľúbenej nákupnej turistike Slovákov hneď za hranicami našej krajiny. Tá sa teraz vplyvom oslabujúceho sa eura môže oplatiť menej. Kým maďarský forint je medziročne drahší o 2,5 percenta, poľský zloty až o štyri percentá.  

Za turistickú náhradu sa z finančného hľadiska oplatí zvoliť si Rusko. Nie je žiadnou novinkou, že ekonomika tejto krajiny a ruský rubeľ zažívajú krušné obdobie. V ostatných dňoch by sme pri nákupe tovarov a služieb priamo na mieste mohli pozitívne pocítiť takmer 16 percentné posilnenie sa eura voči rubľu.

Podľa najnovších údajov prieskumu Eurobarometer sa tento rok na dovolenku nechystá zhruba každý šiesty Slovák.

Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *