Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Dovolenka v domácej krajine sa stáva hitom

Trendom tohtoročnej dovolenkovej sezóny bude cestovanie v tuzemsku. Očakáva sa , že až 1,14 miliárd ciest ľudí z celej Európy sa uskutoční v rámci ich domoviny. Počet dovoleniek strávených Európanmi v ich vlasti sa tak tento rok zvýši o 114 %, čo je oproti roku 2013 viac než dvojnásobný nárast.

Rebríčku krajín, ktorých obyvatelia hodlajú najčastejšie využiť možnosti k odpočinku a relaxácii vo svojej vlasti, kraľuje Francúzsko, nasledované Španielskom, Nemeckom, Veľkou Britániou a Ukrajinou. Ukázala to analýza cestovných trendov spoločnosti MasterCard vychádzajúca z prieskumu Euromonitor.

Prieskum Európskej komisie zistil, že v roku 2013 trávili svoju hlavnú dovolenku v tuzemsku viac než dve pätiny Európanov, pričom za hranice EÚ sa vydala iba necelá pätina. Podobný trend je možné dlhodobejšie sledovať aj na Slovensku. Podľa štatistík Slovenského štatistického úradu uskutočnili Slováci v štvrtom štvrťroku 2012 takmer 1,2 milióna krátkodobých a dlhodobých dovolenkových ciest doma i v zahraničí, z toho 67 % ciest v SR a 33 % ciest v zahraničí.

Hlavným účelom krátkodobých dovolenkových ciest v SR bola rekreácia a šport (31,3 %) návšteva príbuzných, rodiny a známych (29,7 %) a wellness pobyt (10,9 %). Hlavným účelom dlhodobých dovolenkových ciest v SR bola rekreácia a šport (43,9 %), návšteva príbuzných, rodiny a známych (27,3 %), zdravotná a medicínska starostlivosť (10,6 %) a wellness pobyt (9,1 %).

Rastúcu obľubu tuzemských dovoleniek komentuje Javier Perez, prezident spoločnosti MasterCard Europe: „Vzhľadom k tomu, koľko toho Európa ponúka, ma vôbec neprekvapuje, že rekreanti majú tendenciu zostávať vo svojej vlasti. Európania sa podľa všetkého chcú vyhnúť stresu spojenému s opúšťaním pohodlia, na ktoré sú zvyknutí, a snažia sa preskúmavať destinácie, ktoré sú im najbližšie.

Pri plánovaní dovolenky je dôležité oboznámenie s destináciou a odporúčania. Viac než polovica (56 %) respondentov prieskumu totiž uvádza, že pre výber destinácie je rozhodujúce odporúčanie od priateľov, kolegov či príbuzných, spoľahlivosť a pohodlie. Takmer polovica (46 %) Európanov si v roku 2013 zvolila dovolenku na pláži pred dobrodružnejším variantom.

Ďalšími kritériami, podľa ktorých si ľudia vyberajú krajinu pre svoju dovolenku, je bezpečnosť a finančná náročnosť. „Bezpečie, spoľahlivosť a istota sa na dovolenkách často spájajú s peniazmi a platbami,“ uviedol Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ MasterCard pre ČR a SR.

Zdroj: Mastercard

Kde plánujete tento rok dovolenku?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *