Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Draghi slovne intervenoval proti silnému euru

EURO 21.03.2018 | 15:09 0 Komentárov

Minulý týždeň mal prejav šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Snažil sa upriamiť pozornosť na stále slabú infláciu a tak oslabiť záujem investorov o euro. 

Podľa neho je inflácia stále tlmená a silné euro ju tlačí nadol. Vyjadril sa, že pred ukončením kvantitatívneho uvoľňovania QE je potrebné vidieť rast inflácie. Vo svojom prejave spomenul aj znepokojenie ohľadne protekcionizmu z dielne Donalda Trumpa, ktorého colná politika je aj naďalej hlavnou témou ovplyvňujúcou finančné trhy.

Aj napriek tomu, že trhový konsenzus počítal s poklesom tempa rastu spotrebiteľských cien [o -0,1 p. bodu], tak inflácia vo februári spomalila ešte výraznejšie, a to na 1,1 percenta z januárovej úrovne 1,3 percenta. Medzimesačne ceny vzrástli o 0,2 percenta v súlade s trhovým odhadom. Jadrová inflácia zotrvala na úrovni jedného percenta.

Nie príliš priaznivo sa vyvíjala priemyselná produkcia v eurozóne. Tá v úvode roka medziročne vzrástla o 2,7 percenta, čo je výrazne pomalší rast s akým počítal trhový konsenzus [4,4 %]. V decembri pritom produkcia v priemysle rástla tempom 5,3 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *