Utorok 12. novembra. Meniny má Svätopluk

Draghi zvažuje o QE

Vo štvrtok sa pozornosť finančného spektra sústredila na ECB. Tá tradične zverejňuje v prvý štvrtok v mesiaci svoju základnú úrokovú sadzbu a následne jej prezident vystupuje s komentárom. Kľúčová pre ECB aj naďalej zostáva miera inflácie, ktorá v regióne rýchlo klesá a deflačné riziko pripustili v uplynulých dňoch aj najvyšší predstavitelia banky.

Napriek tomu zostáva úroková sadzba aj naďalej na historických minimách 0.25 %. Tento stav sa dal očakávať aj pri pohľade na EURIBOR, ktorý stále rastie.

Oznámenie o ponechaní sadzby na nezmenenej hodnote zobral pozitívne akurát eurodolár, ktorý znova atakoval hranicu 1.38, opäť bez väčšieho úspechu. Spôsobené to bolo nasledujúcou tlačovou konferenciou, kde Draghi potvrdil, že na rokovaní sa debatovalo aj o možnom kvantitatívnom uvoľňovaní po vzore FED-u, či BoE. Európska legislatíva je ale postavená trošku inak, a preto presadenie tohto programu je zatiaľ otázne. Taktiež ale odznelo, že všetci tvorcovia monetárnej politiky v ECB sú pripravení predložiť iné nekonvenčné prostriedky na podporu ekonomiky a zvýšenia cenovej hladiny.

Na tieto slová reagovali predovšetkým dlhopisy, ktorých cena rástla a výnos klesal. V mnohých prípadoch to bol pokles o viac ako 5 bps. Zdá sa, že napriek no action zo strany ECB v posledných mesiacoch, zostáva Draghiho komentár naďalej silný a presvedčivý tak pre dlhopisy, ako i rizikové akcie. Európske benchmarky čakali pred tlačovkou na takmer nezmenených úrovniach, no následne dokázali vzrásť do zelených čísel: DAX +0.06 %, CAC +0.42 %, SXXP +0.34 %.

Na druhej strane Atlantiku si akcie dopriali deň voľna a nasledoval mierny výber ziskov. Červený close podporili aj tamojšie makrodáta, ktoré nedosiahli trhový konsenzus. Žiadosti o dávku v nezamestnanosti dosiahli až 326 tis. a ISM PMI index v nevýrobnej sfére dosiahol iba 53.1 bodu. Akcie reagovali taktiež na vývoj japonského jenu, ktorý aktuálne diktuje smer americkým akciám. USDJPY neprekonalo úroveň 104, končí prakticky bezo zmeny, a aj preto akcie zatvárajú v stratách: Dow –0.01 % , S&P –0.07 %, Nasdaq –0.91 %.

Ivor Lehoťan, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Tagy Draghi QE trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *