Stvrtok 19. júla. Meniny má Dušana

Drahšie nákupy a vyššie platy v zahraničí. Čo všetko by Slovákom prinieslo oslabenie eura?

Spoločná európska mena je vraj príliš silná. Jej oslabenie požadoval už pred časom francúzsky prezident Francois Hollande. Dnes označuje silné euro ako skutočný dôvod obáv aj Európska centrálna banka (ECB). Pokiaľ by ale išlo euro dole, Slovákom by sa predražili nákupy aj turistika za hranicami a viac by sme platili aj za energie.

Kurz spoločnej európskej meny sa ocitol pod tlakom z dôvodu zvýšenia pravdepodobnosti, že ECB uvoľní menovú politiku, čo jasne signalizoval šéf ECB Mario Draghi.

Draghi pritom podľa TASR označil silné euro už ako skutočný dôvod obáv. Konkrétne kroky banky však zatiaľ nie sú jasné.

ajčastejším argumentom, o ktorý sa opierajú snahy vlád oslabiť národné meny je, podľa analytičky Poštovej banky Dany Špacírovej, podpora ekonomiky cez rastúci export. „Slabšia mena totiž zvyčajne zlacňuje domáce výrobky pre zahraničných odberateľov, čím podporuje export a celé národné hospodárstvo. Na druhej strane však slabšia mena predražuje import, čo sa premieta do rastu nákladov na obstaranie tovarov zo zahraničia,“ vysvetľuje vplyv vývoja kurzu.

Viac ako tretinu zahraničného obchodu Slovenska uskutočňujú naši exportéri a importéri s partnermi z krajín eurozóny a kurzové výkyvy sa ich teda až natoľko nedotýkajú, dodáva Špacírová. Spomedzi krajín mimo eurozóny, avšak v rámci EÚ, obchodujeme v najväčšej miere s Českou republikou, Poľskom a Maďarskom. So všetkými menovanými krajinami máme pritom aktívne saldo obchodnej bilancie, a teda do nich viac vyvážame, než z nich dovážame.

V prípade oslabenia eura voči týmto regionálnym menám by tak exportéri mohli podľa analytikov v praxi pocítiť slabšie euro ako výhodu, keďže zo Slovenska vyvezené tovary  by sa v týchto krajinách stali lacnejšími.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *