Streda 13. novembra. Meniny má Stanislav

Drobní akcionári Slovnaftu budú nútení predať svoje akcie

Investície 30.08.2019 | 16:03 6 komentárov

Malí akcionári rafinérskej spoločnosti Slovnaft budú v najbližších mesiacoch musieť svoje predať. Väčšinový majiteľ Slovnaftu, maďarský Mol, sa ich rozhodol vytesniť.

Majoritnému akcionárovi to možní novela zákona o cenných papieroch platná od januára tohto roka. Mol tak bude prvou firmou, ktorá nové ustanovenie využije. Podľa zákona tak môže urobiť každý spoluvlastník, ktorý drží najmenej 95 percent akcií firmy.

Na vytesnenie malých akcionárov nie je potrebný ich súhlas. Mol ich akcie vykúpi za cenu schválenú Národnou bankou Slovenska. Denník SME odhaduje, že cena jednej akcie by mohla predstavovať 90 eur. Najnovší obchod na Burze cenných papierov v Bratislave s týmito akciami sa však 16. augusta uskutočnil pri cene 100 eur za akciu.

Mol dnes vlastní 98,7 percenta akcií Slovnaftu. Drobní akcionári majú akcie Slovnaftu v prevažnej miere ešte z čias kupónovej privatizácie. „Cieľom spoločnosti MOL je zjednodušiť a racionalizovať vlastnícku štruktúru Slovnaftu, a tým tiež zjednodušiť správu a riadenie spoločnosti,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Drobní akcionári sa cítia poškodení. Založili už preto občianske združenie Ochrana práv malých akcionárov spoločnosti Slovnaft. Ich cieľom je vymôcť vyššie výkupné ceny za ich akcie.

6 odpovedí na “Drobní akcionári Slovnaftu budú nútení predať svoje akcie”

 1. helena skorecova píše:

  mam 30 akcii, niekde som citala, ze 1 akcia by mala mat hodnotu 826 eur , a teraz zrazu 90 eur.

 2. ronaldo píše:

  Karma je zdarma.Prajem Molu aby sa Vám prestalo darit ! ! ! A tie peniaze co ste nás okradli na dividendach

 3. ronaldo píše:

  A o tie peniaze co ste nás okradli na dividendach a za cenu 1akcie 85eura žeby ste si ich nikdy neužili to Vám z celého srdca prajú drobný akcionari od roku 1993 keď Vás podporili v kuponovej privatizácii.Velka hanba Vám vsetkym v predstavenstve být taky nenažraný ale Vám sa to raz vráti aj z urokami verte tomu . Karma je zdarma…..

 4. kikina píše:

  Nerozumiem ako to funguje..nemôžu predsa niekoho donútiť predať, keď nechce a zobrať si niečo čo mu nepatrí… mama má tiež nejaké akcie, ale podľa toho čo majú uvedené na stránke Slovnaftu bola daná ponuka a každý sa môže rozhodnúť predať do 70 dní.. https://slovnaft.sk/sk/o-nas/pre-media/26-tlacove-spravy/16577-ponuka-spolocnosti-mol-na-prevzatie-akcii-slovnaftu-plati-od-dnes-narodna-banka-slovenska-ju-schvalila/
  alebo tomu zle rozumiem? vysvetlí mi niekto čo sa stane, keď tie akcie mama nepredá?

  • investor píše:

   Najprv bola dana verejna ponuka, na ktoru sa odvolavate. Ale potom bolo rozhodnute, ze vsetky zostavajuce akcie budu vyplatene. Takze dnes neexistuje moznost rozhodnut sa, ci chcete predat, alebo nie.
   Investori budu vyplateni pravdepodobne na ucet v Centranlom depozitarovi cennych papierov. (CDCP)

 5. Igor píše:

  Zo zaciatku dividendy celkom v pohode,potom stale menej a menej.
  Toto nam zabezpecili vlady,ktore predali Slovnaft madarom. A teraz im NBS schvalila tento „dalsi podvod“ na ludoch.
  Ktoze teraz sefuje NBS?….netreba dalej komentovat.
  Treba im to zratat vo volbach….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *