Stvrtok 13. augusta. Meniny má Ľubomír

Drobní akcionári Slovnaftu budú nútení predať svoje akcie

Investície 30.08.2019 | 16:03 21 komentárov

Malí akcionári rafinérskej spoločnosti Slovnaft budú v najbližších mesiacoch musieť svoje predať. Väčšinový majiteľ Slovnaftu, maďarský Mol, sa ich rozhodol vytesniť.

Majoritnému akcionárovi to možní novela zákona o cenných papieroch platná od januára tohto roka. Mol tak bude prvou firmou, ktorá nové ustanovenie využije. Podľa zákona tak môže urobiť každý spoluvlastník, ktorý drží najmenej 95 percent akcií firmy.

Na vytesnenie malých akcionárov nie je potrebný ich súhlas. Mol ich akcie vykúpi za cenu schválenú Národnou bankou Slovenska. Denník SME odhaduje, že cena jednej akcie by mohla predstavovať 90 eur. Najnovší obchod na Burze cenných papierov v Bratislave s týmito akciami sa však 16. augusta uskutočnil pri cene 100 eur za akciu. Kompenzácia za akcie sa bude vyplácať v decembri.

Mol dnes vlastní 98,7 percenta akcií Slovnaftu. Drobní akcionári majú akcie Slovnaftu v prevažnej miere ešte z čias kupónovej privatizácie. „Cieľom spoločnosti MOL je zjednodušiť a racionalizovať vlastnícku štruktúru Slovnaftu, a tým tiež zjednodušiť správu a riadenie spoločnosti,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Drobní akcionári sa cítia poškodení. Založili už preto občianske združenie Ochrana práv malých akcionárov spoločnosti Slovnaft. Ich cieľom je vymôcť vyššie výkupné ceny za ich akcie.

21 odpovedí na “Drobní akcionári Slovnaftu budú nútení predať svoje akcie”

 1. helena skorecova píše:

  mam 30 akcii, niekde som citala, ze 1 akcia by mala mat hodnotu 826 eur , a teraz zrazu 90 eur.

 2. ronaldo píše:

  Karma je zdarma.Prajem Molu aby sa Vám prestalo darit ! ! ! A tie peniaze co ste nás okradli na dividendach

 3. ronaldo píše:

  A o tie peniaze co ste nás okradli na dividendach a za cenu 1akcie 85eura žeby ste si ich nikdy neužili to Vám z celého srdca prajú drobný akcionari od roku 1993 keď Vás podporili v kuponovej privatizácii.Velka hanba Vám vsetkym v predstavenstve být taky nenažraný ale Vám sa to raz vráti aj z urokami verte tomu . Karma je zdarma…..

 4. kikina píše:

  Nerozumiem ako to funguje..nemôžu predsa niekoho donútiť predať, keď nechce a zobrať si niečo čo mu nepatrí… mama má tiež nejaké akcie, ale podľa toho čo majú uvedené na stránke Slovnaftu bola daná ponuka a každý sa môže rozhodnúť predať do 70 dní.. https://slovnaft.sk/sk/o-nas/pre-media/26-tlacove-spravy/16577-ponuka-spolocnosti-mol-na-prevzatie-akcii-slovnaftu-plati-od-dnes-narodna-banka-slovenska-ju-schvalila/
  alebo tomu zle rozumiem? vysvetlí mi niekto čo sa stane, keď tie akcie mama nepredá?

  • investor píše:

   Najprv bola dana verejna ponuka, na ktoru sa odvolavate. Ale potom bolo rozhodnute, ze vsetky zostavajuce akcie budu vyplatene. Takze dnes neexistuje moznost rozhodnut sa, ci chcete predat, alebo nie.
   Investori budu vyplateni pravdepodobne na ucet v Centranlom depozitarovi cennych papierov. (CDCP)

 5. Igor píše:

  Zo zaciatku dividendy celkom v pohode,potom stale menej a menej.
  Toto nam zabezpecili vlady,ktore predali Slovnaft madarom. A teraz im NBS schvalila tento „dalsi podvod“ na ludoch.
  Ktoze teraz sefuje NBS?….netreba dalej komentovat.
  Treba im to zratat vo volbach….

 6. Radoský píše:

  Presne tak treba to zrátat Bugarovy aj Smerákom aj SNS vo volbách. A čo Ustava SK Páni-Vlastníctvo nedotklutelné ??
  Kto má peniaze na súd až do Štrasburgu.!!! Ten Pán čo išiel do NBS od smerákov on vie prečo tam išiel,!!!! A za čo A na čo.
  Podvod na podvod Ale dokedy sa mi Slováci necháme takto osierat ?? neverím že v Čechách bi im to prešlo.

 7. františek píše:

  Je to pravda čo sa tu píše,je to podvod nad podvod o tom je naša terajšia spoločnosť,ako okradnúť a zarobiť hlava nehlava.
  Pripravili ma aj o akcie VSŽ Košice a teraz tieto akcie mám dať za babku nejakým podvodníkom.Lenže kto sa vás zastane?

  • alex flash píše:

   teraz vidíme komu fandia nasi poslanci nasa demokraticka vlada .to oni udobrili tie zakony aby k tomu mohlo dojst.vsetci politici su jedna zberba posluhovacov mafii a investicnych skupin .vid z
   Kocnerove zaznamy kde sa len tak rozdeluju statne financie medzi nimi a spomínanou zberbou.ale bohuzial uz aj policia aj sudnictvo je pod ich kontrolou vid. roky sa tahajuce kauzy do zabudnutia a bez vinikov.komunisti vedeli znarodnit majetok kulakov ,ktorých ani len zlodejmi sa nedaju nazvat.tak preco je teraz problem znarodnit majetok politickej mafii?ludia preberte sa uz konecne

 8. Viliam píše:

  Mame vlastne nejakú inú možnosť,či nezostáva nič iné len prebrať peniaze?

 9. Anna píše:

  Budem musieť potom príjem z predaja akcii zdaniť?

 10. Milan píše:

  V minulosti to bola lúpeš, za socializmu znárodňovanie, vyvlastňovanie a teraz sa hovorí tomu vytesňovanie. Načo nám je taká demokracia, načo sú rôzne balíčky od štátu? Keď skutočnosť je taká, že mafiáni za podpory štátu rozkradlajú štátny majetok a teraz sa pustili do násilného okrádania občanov. Čo ešte chcú ukradnúť a násilne ulúpiť? Dokedy potrvá kým z parlamentu a zo štátnych úradov budú vyhodení a pozatváraný “ KOČNEROVCI“. Spočítajme to VO VOĽBÁCH tým politickým stranám ktoré sa tvária ako ochrancovia chudobných a pritom nás sprosto okrádajú.

 11. vlasta follrichova píše:

  musim predat akcie ?co sa stane ,ked nepredam?

 12. Stanka píše:

  V banke som mala akcie Slovnaftu. Dnes som pozerala na účet a akcie nikde. Našla som konfirmácia o vysporiadaní korporátnej udalosti -odpísanie finančného nástroja. Suma na výplatu 0,00 eur. Zo Slovnaftu som nedostala žiadnu ponuku, ani oznam, Moja sesternica áno. Ako mám postupovať, aby mi vyplatili akcie ? Prípadne ak sa rozhodnem pripojiť k hromadnej žalobe, na koho sa mám obrátiť? Ďakujem

 13. Jozef píše:

  Budem musieť príjem z predaja 12 akcií Slovnaftu zdaniť ?

 14. Pravo píše:

  POZOR, POZOR! Vzhľadom na dnešný dátum 16.1.2020, teda niekoľko dní do posledného dňa možného odberu peňazí na pošte, asi mnohí, väčšina, domnievam sa, prevzala peniaze (proste, rezignovali ste; viete ako to na Slovenku chodí s chamtivými bohatými). Ak by, tj. ak hromadná žaloba bude úspešná, prípadne keby aj bola žaloba úspešná, hypotéza, tí, ktorí teda v prípade úspešnej žaloby chcete iné, vyššie peniaze, nesmiete prevziať peniaze na pošte prípadne inde (napr. banka), ak chcete, aby sa na Vás výsledok úspešnej žaloby vzťahoval. Také (tvrdé) je právo!

 15. Zuzana píše:

  toto naschvál tak načasovali pred vianočnými sviatkami!! som veľmi smutná a nahnevaná, lebo o nás bez nás….a vedia, že je nás málo, tak aká „revolúcia“ by mohla byť z toho, že nás takto pripravili o akcie??? a tiež si myslím, že kto prevezme peniaze, tak akoby súhlasil a nemôže sa už sťažovať…

 16. Eva píše:

  My sme sa bohužial vzali a akcie predali. A teraz nás trápi otázka, či tento úbohý príjem z predaja treba ešte zdaniť. Je možné, že príjem z predaja akcií nadobudnutých pred rokom 2003 je od dane oslobodený, ale nerozumiem tým zákonom. A nemáme už žiadny dokument o tom, za koľko sme ich pôvodne kúpili. Viete niekto ako to je? Ďakujem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial