Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Druhou najväčšou ekonomikou sveta je Čína, predčila Japonsko

Japonsko stratilo pozíciu druhej najvýkonnejšej ekonomiky sveta potom, čo sa rast od apríla do júna ostro spomalil.

Nominálny HDP Japonska dosiahol v 2Q 2010 hodnotu 1,286 biliónov dolárov, zatiaľ čo hodnota HDP Číny 1,335 biliónov dolárov. Nástup Číny ako globálnej veľmoci prichádza nečakane rýchlejšie. Čínska ekonomika bude na konci roka 2010 takmer určite väčšia ako japonská pre rozdiely rastu oboch krajín.

Zatiaľ čo Čína expanduje o 10% ročne, japonská ekonomika podľa predbežných prognóz tento rok porastie o 3%. Japonsko držalo pozíciu druhej najväčšej ekonomiky sveta od roku 1968. Vtedy predbehlo v raste západné Nemecko. Hospodársky zázrak sa v roku 1980 premenil v masívnu realitnej bublinu, ktorá explodovala v roku 1991. Čo nastalo potom, bolo desaťročia stagnujúceho rastu a hospodárskej malátnosti, krajina sa už nikdy nedokázala z krízy úplne zotaviť.

Premiér Naoto Kan v súčasnosti čelí dlhému zoznamu problémov, z ktorých kľúčové sú rýchlo starnúca a klesajúca populácia, trvalo slabý domáci dopyt, deflácia, silný výmenný kurz jenu a spomalenia rastu kľúčových exportných trhov. V porovnaní HDP na obyvateľa patrí Japonsko medzi najbohatšie krajiny sveta, príjem v krajine dosahuje $ 37,800, kým v Číne iba $ 3,600. Priepasť medzi bohatými v mestách a chudobnými na vidieku je v najľudnatejšej krajine do budúcnosti časovanou bombou. Socialistický režim registruje desiatky miliardárov, ale priemerný mesačný príjem drvivej väčšiny 1,3 miliardy obyvateľov je najnižší na svete.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *