Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Druhým najčastejším dôvodom neplatenia faktúr načas je zábudlivosť

Nezamestnanosť je ten najčastejší dôvod, pre ktorý Slováci meškajú s platením faktúr alebo neuhrádzajú svoje záväzky vôbec. Pozoruhodné je, že hneď na druhej priečke sa umiestnila zábudlivosť ako dôvod neplatenia faktúr.  

Podľa reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ 2016 Nezamestnanosť uviedlo pri odôvodňovaní zlej platobnej disciplíny tento fakt najviac respondentov zo Slovenska – až 56 percent

Zábudlivosť je príčinou neplatenia pri  41 percentách. Šlo pritom o privátnych, koncových  klientov – teda v segmente B2C (Business to Consumer). Ako ďalšie príčiny nasledujú osobná platobná neschopnosť, prechodná kríza likvidity či úmyselné neplatenie, resp. podvod. 

dovody-neplatenia-faktur

„Nezamestnanosť ako dôvod neplatenia faktúr býva z roka na rok už tradične na prvých priečkach v rámci reprezentatívnej EOS štúdie. Vyplýva z aktuálnej ekonomickej situácie, v akej sa krajina nachádza. Čo je ale osobnejší dôvod, je práve zábudlivosť, ktorá skončila hneď na druhej priečke,“ hovorí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok.

Práve zábudlivosť je podľa neho dôvod, na ktorom sa dá popracovať, aby došlo k zlepšeniu.

Aj v rámci celej východnej Európy kraľuje v segmente B2C nezamestnanosť ako najčastejšia príčina vedúca k omeškaniu platieb. Tento dôvod uviedlo 49 percent respondentov reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2016 pochádzajúcich z krajín ako Rusko, Poľsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Grécko, Maďarsko a Chorvátsko.

Dôsledkom toho je, že v 22 percentách prípadov (B2B aj B2C klientov) sa mešká s uhrádzaním faktúr. Až v štyroch percentách prípadov nie sú faktúry zaplatené vôbec; na východe Európy sa platí v termíne len v 74 % prípadov. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *