Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dubaj a Grécko aj včera dominovali rozhodovaniu investorov

Nervózna situácia okolo reštrukturalizácie dubajského dlhu, spolu s doznievajucim znížením rating na grécke štátne dlhopisy, boli aj včera na finančných trhoch veľmi cítiť, keď sa akciové indexy v Európe a značnú časť dňa aj v USA opäť nedokázali vymaniť z predajného tlaku.

Len dubajský akciový index tak včera stratil ďalších viac ako 6% zo svojej hodnoty a oveľa lepšie si neviedli ani grécke dlhopisy, ktorých výnos rástol u desaťročných splatností o ďalších 25bsp. až na 5,589%, čo zvýšilo spread nad nemeckými bondmi až na 246 bsp. Situácii včera nijako výrazne nepomohla ani skutočnosť, že prišlo na rad len veľmi málo zaujímavých ekonomických ukazovateľov, čo uprelo všetku pozornosť obchodníkov práve na problémy v Dubaji a Grécku.

Z ekonomických dát stáli za pozornosť snáď len výsledky z Európy, ktorá ponúkla októbrovú obchodnú bilanciu Nemecka a Británie. Zatiaľ čo nemecká obchodná bilancia dokázala prekvapiť rastom prebytku na 13,6 mld EUR (oček.: 10,7 mld), obchodnej bilancie Veľkej Británie naopak skončila v deficite 7,1 mld GBP, čo bol schodok ešte o 200 miliónov vyšší , než s akým počítali väčšinové odhady na trhu. Ekonomická dáta však včera v centre pozornosti obchodníkov nestála a tak sa Európske indexy v nadväznosti na predchádzajúce dni opäť prepadli do červených čísel, keď len celoeurópsky Eurostoxx50 uzatvoril včerajšiu seansu nižšie o 1,09%.

V Spojených štátoch si získalo pozornosť oznámenie amerického ministerstva financií, ktoré sa chystá predĺžiť platnosť záchranného programu TARP až do októbra budúceho roka. Ako dôvod predĺženia uviedlo ministerstvo snahu zabezpečiť sa proti prípadným budúcim šokom, ktoré by mohli prísť. Nálade na trhoch však najviac pomohla správa, že sa po Bank of America chystá svoju pôžičku z TARP splatiť aj najväčší dlžník Citigroup, ktorá si prostriedky na splatenie dlhu aj z veľkej časti zoženie emisie svojich akcií.

Z ekonomických dát potom včera Spojené štáty zverejnili len tempo rastu veľkoobchodných zásob, ktoré sa v októbri medzimesačne zvýšili o 0,3% a prekonali tak väčšinovej odhady analytikov (-0,5%). Indexy v Spojených štátoch na záver obchodovania dokázali zamieriť do zelených čísiel a ukončiť tak dva dni trvajúci výpredaje. Len Dow Jones si tak pripísal rast o 0,50%, zatiaľ čo širší S & P500 vzrástol o 0,37%. V reakcii na rastúce akcie, dostali sa včera pod tlak po dvoch rastových dňoch naopak americké vládne dlhopisy. Len v prípade desaťročných T-Notes tak výnos rástol o 5,2 bsp. na 3,435%, už dnes ráno ale menšie polovicu zo svojich strát dlhopisy dokázali zlikvidovať.

Zdroj:
X-Trade Brokers .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *