Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dubaj má problém so splácaním dlhu, problémy majú najmä bankové akcie

Dnešné obchodovanie, ktoré je poznačené nižšou likviditou v dôsledku štátneho sviatku v Spojených štátoch, sa nesie v znamení výpredajov, keď štátna dubajská investičná spoločnosť Dubai World so záväzkami vo výške 59 mld. dolárov včera požiadala o predĺženie splatnosti svojich dlhov o pol roka.

To okamžite vyvolalo obavy o schopnosť splácania záväzkov nielen spoločnosti Dubai World, ale celého emirátu Dubaj, tri štvrtiny ktorého dlhu má na svedomí práve spoločnosť Dubai World. Úroky na dubajský dlh následne prudko vzrástli, podobne ako cena za poistenie dubajského dlhu a ratingové agentúry znižovali ratingy na dlh spoločností v ktorých má podiel dubajská vláda. Na akciových trhoch sa riziko bankrotu Dubaja premietlo do negatívnej nálady, pod predajným tlakom sa ocitli najmä bankové akcie, keď by hrozba nesplatenia záväzkov zo strany Dubaja mohla vyústiť do vysokých strát najväčších veriteľov. V Európe sa tak pod silným predajným tlakom akcie britskej banky HSBC (-4,7 %), nemeckej Deutsche Bank (4,2 %) či francúzskej BNP Paribas (-3,5 %).

Nedarí sa ani akciám spoločností s dubajským kapitálom v obavách, že dubajskí investori budú v snahe zaobstarať si kapitál predávať ich akcie, v červených číslach sa tak obchodujú akcie Londýnskej burzy (-4,2 %), ktorej najväčším akcionárom je Dubajská burza, a aj akcie francúzskej EADS (-2,3 %), materskej spoločnosti Airbusu, v ktorej má významný podiel dubajský fond Dubai International Capital. Neistota nahnala obchodníkov do bezpečných aktív, rastie tak cena amerických štátnych dlhopisov a aj hodnota japonského jenu. Jen sa tak v dôsledku napätia na trhoch v kombinácii so slabým dolárom vyšplhal na páre s dolárom na nové štrnásťročné maximá, dnes sa tak dolár predával za niečo menej ako 87 jenov. To malo dopad aj na akciové trhy, keď sa pod predajný tlak dostali akcie japonských exportérov, ktorým silný jen zhoršuje konkurencieschopnosť na zahraničných trhoch.

Počas ranného japonského obchodovania sa tak nedarilo akciám výrobcu fotoaparátov Canon (-2,1 %), výrobcu automobilov Mazda (-2,1 %) a ani akciám výrobcu elektroniky Sony (-1,9 %). V Ázii pokračovali počas ranného  obchodovania aj výpredaje akcií čínskych bánk, ktoré boli v tomto týždni miestnymi úradmi vyzvané na doplnenie kapitálu, čo si pravdepodobne vyžiada emisiu nových akcií, v Hongkongu sa tak v červených číslach obchodovali akcie dvoch najväčších čínskych bánk Industrial and Commercial Bank of China (-2,9 %) a China Construction Bank (-3,6 %).

Dnešné obchodovanie, ktoré je poznačené zatvorenými americkými trhmi a absenciou významnejších makroekonomických ukazovateľov, sa tak nesie plne v znamení negatívnych správ z Dubaja. O 14:45 sa v Európe pohyboval britský index FTSE so stratou 1,9 % na úrovni 5 265,0b. a nemecký DAX so stratou 1,8 % na úrovni 5 697,8b. Počas ranného ázijského obchodovania klesol japonský index Nikkei o 0,6 % na 9 383,2b., austrálsky index ASX o 0,3 % na 4 708,6b. a hongkonský index Hang Seng najmä kvôli pokračujúcemu výpredaju finančných akcií o 1,8 % na  22 210,4b. Pri zatvorených amerických trhoch by sa počas dnešného obchodovania nemalo udiať už nič významné a tak ho európske trhy pravdepodobne ukončia hlboko v červených číslach.

Americké obchodovania bude obmedzené aj zajtra, a tak bude likvidita opäť nižšia, významnejšie ukazovatele dorazia v ranných hodinách z Japonska, kde budú zverejnené októbrové maloobchodné tržby (0:30; oč. -1,5 % r/r), októbrová spotreba domácností (0:30; oč. +0,5 % r/r) a októbrová miera nezamestnanosti (0:30; oč. 5,4 %). Okrem toho bude zverejnený aj prieskum ekonomického  (11:00; oč -1,68b.) a spotrebiteľského (11:00; oč -18b.) sentimentu v eurozóne, ten však výraznejší dopad na trhy nezvykne mať a tak sa obchodníci budú vo väčšej miere zameriavať aj na správy z podnikovej sféry.

Zdroj:
X-Trade Brokers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *