Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

ECB chce po 17 rokoch revidovať svoju stratégiu

Európska centrálna banka včera nastavenie svojej monetárnej politiky nezmenila. Jej šéfka Christine Lagardeová však uviedla, že banka začína revíziu svojej stratégie.

Zmeny sa podľa šéfky banky budú týkať postupov, nástrojov a merania. Zmení sa pravdepodobne aj spôsob komunikácie banky. Ide o prvý zásadný reset od roku 2003. Proces by mal byť dokončený do konca tohto roka.

Christine Lagardeová tak naznačila interné zmeny v banky. Je podľa nej najvyšší čas revidovať stratégiu prijatú ešte v roku 1998 a dopracovanú v roku 2003.

„Budeme skúmať celý rad problémov, takže to bude o tom, ako to plníme, meriame, aké nástroje máme a ako komunikujeme,“ povedala šéfka banky novinárom. „Bude to skutočne zahŕňať celý komunikačný prístup, pokiaľ ide o rozhodovanie, zverejňovanie, použitie jazyka, dosah, spoluprácu so všetkými zúčastnenými stranami,“ dodala podľa agentúry Reuters.

Do agendy centrálnej banky by sa tak mali dostať nové veličiny. Ide napríklad o ochranu životného prostredia, zamestnanosť a finančnú stabilitu.

Špekuluje sa, že ústredným bodom revízie bude zmena formulácie cenovej stability. V súčasnej dobe chce mať ECB infláciu tesne pod dvomi percentami, je ale možné, že cieľ posunie na rovné dve percentá. Analytici sa tiež domnievajú, že ECB bude za vážny problém považovať nielen príliš vysokú infláciu, ale aj infláciu príliš nízku.

ECB nechala včera svoju depozitnú sadzbu na úrovni zo septembra – mínus 0,5 percenta. Rovnako tak bude pokračovať v nákupe dlhopisov v objeme 20 mld. eur mesačne. Inflácia v blízkosti želaných dvoch percent je totiž stále v nedohľadne.

Centrálna banka chce nastavením svoje politiky vytvoriť uvoľnené úverové podmienky, ktoré by mali naštartovať ekonomický rast v eurozóne a vytvoriť tlak na rast cien. Medzi riziká Ch. Lagaredová zaradila geopolitické napätie a protekcionistickú politiku.

2 odpovede na “ECB chce po 17 rokoch revidovať svoju stratégiu”

  1. Franta píše:

    Jen jestlipak není problém v tom, že změnili způsob měření inflace. A ta je ve skutečnosti mnohem větší než jimi uváděná. Dřív se do inflace zahrnovaly i ceny nemovistostí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *