Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

ECB dementuje špekulácie o ďalšom poklese depozitnej sadzby

Peter Apolen 23.05.2016 | 08:08 0 Komentárov

Dohady o možnom znížení depozitnej sadzby ECB ešte ďalej do negatívneho pásma poprel člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. 

Pre japonský denník Jomiuri Šimbun síce pripustil, že teoreticky je takýto krok možný, zároveň však dodal, že na neho nemá banka zatiaľ žiadne plány.

Dnes je základná depozitná sadzba banky na úrovni –0,4 percente. Znamená to, že ak si finančné inštitúcie chcú v centrálnej banke uložiť peniaze, musia jej za to platiť. Banky následne prenášajú túto politiku na retailových sporiteľov.

Za politiku pokojnej ruky sa podľa TASR prihovára aj guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch. Dôvodí to tým, že priestor pre využitie konvenčných nástrojov centrálnej banky je už takmer vyčerpaný. Na rade sú podľa neho skôr nekonvenčné metódy.

ECB od apríla zvýšila objem mesačného nákupu cenných papierov o 20 miliárd eur na približne 80 miliárd eur. Rozšírila program výkupu i aj na firemné dlhopisy, čo má ešte viac podporiť ekonomiku. Cieľom je zlacnenie financovania pre firmy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *