Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

ECB dopraje európskym bankám "štedré a veselé"

Euro dnes voči americkému doláru posilňuje druhý deň v rade, potom ako ECB presadila neobmedzené trojročné pôžičky pre komerčné banky s úrokmi na výrazne nízkych úrovniach, ktorých priemer činí 1 percento.

Celková hodnota úverov, ktorá dosiahla 489 mld. eur výrazne prekonala analytikmi očakávaných 293 mld. eur. Opodstatnenosť tohto kroku spočíva v možnosti nakopnutia a urýchlenia dopytu v tých regiónoch eurozóny, ktoré sú najviac ohrozené dlhovou krízou, k čomu by mohlo vplyvom zlacnenia úverov bez pochýb dôjsť. Spoločná mena 17-tich krajín eurozóny tak po pondelňajšom testovaní supportnej úrovne na hodnote 1.30 EUR/USD našlo svoje, o pár centov nižšie dno na úrovni 1.2983 EUR/USD a trend vývoja otočila smerom hore.

K pripísaniu si tohto týždňového 1.23 %-ného zisku našej mene výrazne dopomohli pozitívne makrá v podobe nemeckej podnikateľskej klímy, úspešná aukcia španielskych dlhopisov, ako aj anticipovaný krok ECB.

Značne pozitívny vývoj eura v posledných dňoch tak prispel ku korekcii ročnej výkonnosti meny voči americkému doláru. Euro tak svoje medziročné straty voči „greenback-u“ skresalo pod 2 percentá.

Zaujímavým javom tohto roka je aj výkonnosť jenu, keďže od 31. decembra 2010 sme zaznamenali jeho posilnenie voči doláru o vyše 4 percenta, pričom menový pár dolár – jen svoje minimum našlo v októbri tohto roka v okolí úrovne 76 JPY/USD, pričom japonská mena si voči euru pripísala takmer 6 percent.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik forex.sk.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *