Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

ECB je pripravená zaviesť nové stimuly

EUROMakroekonomika 18.06.2019 | 13:31 0 Komentárov

Európska centrálna banka opäť uvoľní svoju menovú politiku, ak sa inflácia v eurozóne nebude vyvíjať v súlade s cieľom banky, ktorý je nastavený smerom k dvom percentám.

Prezident ECB, Mario Draghi, tak reagoval na najnovšie čísla rastu cien. Inflácia v máji klesla na 1,2 percenta, čo je spomalenie tak voči predchádzajúcemu mesiacu (1,7 %), ako aj voči predchádzajúcemu roku (2 %).

Investori sa začali obávať, že eurozóna by sa mohla prepadnúť do deflácie a dostať sa do stavu, v ktorom je už desaťročia Japonsko. Hrozba bude ešte akútnejšia v prípade budúceho spomalenia ekonomické rastu, alebo recesie.

Šéf ECB preto naznačil, že banka je pripravená spustiť nové stimuly. Banka je napríklad ochotná vrátiť sa k výkupu vládnych dlhopisov členských krajín, ďalej znížiť sadzby súbežne s opatreniami na zmiernenie nežiaducich vedľajších účinkov negatívnych sadzieb.

M. Draghi tým oživil špekulácie o tom, čo všetko môže ešte ECB urobiť. Už dávnejšie sa špekulovalo napríklad o „peniazoch zhadzovaných z helikoptéry“.

Šéf ECB povedal, že banka je odhodlaná dosiahnuť svoj cieľ, nerezignovať a neakceptovať nízku mieru inflácie.

Tagy ECB inflácia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial