Pondelok 23. júla. Meniny má Oľga

ECB koriguje vyjadrenie M. Draghiho

EUROInvestície 29.06.2017 | 10:01 0 Komentárov

Trhy reagovali pozitívne na utorkový prejav prezidenta ECB Maria Draghiho. Centrálna banka však následne vysvetlila, že jeho reč nebola pochopená správne. Euro v reakcii pokleslo. 

M. Draghi v utorok (27. 6.) na konferencii v portugalskom meste Sintra pochválil európsku ekonomiku. Vyjadril sa optimisticky ohľadom jej rastu a ocenil aj zvýšenie inflácie. Trhy následne zareagovali rastom kurzu eura voči doláru a rastom úrokov na kapitálovom trhy. Investori totiž prečítali jeho vyhlásenia ako avízo o úvahách centrálnej banky o začiatku obmedzovania stimulov.

Neskôr však ECB vypustila neoficiálnu informáciu, že reakciu trhu považuje za nepochopenie slov jej predsedu. Tie mali by myslené skôr ako vyvážené vyjadrenie, ktoré malo poukázať na jednej strane solídny rast ekonomiky eurozóny a na druhej strane na nevyhnutnosť pokračovania v monetárnych stimuloch.

Euro následne reagovalo výraznými stratami a jeho kurz spadol pod hranicu 1,13 k doláru. Klesli aj výnosy európskych dlhopisov, akcie naopak vzrástli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *